İzmirli kadınlar Gündoğdu’da buluştu: Gaspa izin vermeyeceğiz

img
İZMİR- İzmir Kadın Platformu ve Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla Gündoğdu Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, hak gaspına izin vermeyeceklerini belirterek, “Eşit, özgür bir yaşam için, krize savaşa, şiddete karşı yan yana gelmeye, sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.
 
İzmir Kadın Platformu ve Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrıyla 8 Mart etkinlikleri kapsamında Gündoğdu Meydanı’nda miting yapıldı. Kent milletvekili Serpil Kemalbay’ın da bulunduğu binlerce kadın Cumhuriyet Meydanı’ndan miting alanına yürüdü. Halkaların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi, KESK, DİSK ve Nar Kadın Kolektifi’nden kadınlar, “Krize, şiddete, savaşa karşı; eşit özgür bir yaşam için geliyoruz!” pankartı taşıdı. Kadınlar, taleplerine dair renkli mesajlarının yer aldığı dövizler taşıdı ve çeşitli sloganlar attı. 
 
LEYLA GÜVEN’İN FOTOĞRAFI TAŞINDI
 
Mitinge gelen kadınların taleplerine eşit ücret, adalet ve barış mesajları yansıdı. Kadın Platformu, talepleriyle kortejdeki yerini alırken, HDP Kadın Meclisi de “Yaşamak, yaşatmak, haklarımız ve hayatlarımız için alandayız” diye yürüdü. KESK’li kadınlar “Geri döneceğiz” yazılı büyük pankartıyla  işlerine geri dönmek istediklerini vurguladı. Alana gelen genç kadınlar, renkli yöresel kıyafetleri ve 122 gündür açlık grevinde olan Milletvekili Leyla Güven’in fotoğrafını taşıdı.
 
ÖYKÜ ARİN İÇİN ÇAĞRI
 
Farklı illerde direnişte olan kadın işçiler de gönderdikleri mesajlarda kadın dayanışmasına dikkat çekilirken, ilik nakli bekleyen Öykü Arinin Annesi Eylem Şen, kadınları dönor kampanyasına destek vermeye çağırdı. Kadın Platformu adına Özgür Genç ve Buse Engin yaptıkları açıklamada, kadınların bütün yaşam alanlarının erkek egemen, kadın düşmanı tek adam rejimi tarafından işgal edildiğini vurguladı. 
 
GENÇ: DÜZEN DEĞİŞMELİ
 
Özgür Genç, AKP iktidarının yarattığı ekonomik krizin faturasının en çok kadınlara kesilmeye çalışıldığını vurgulayarak, emeklerine ve haklarına yapılan saldırılara karşı mücadele çağrısında bulundu. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, erk olana eşitlikçi politikalar üretmeyi ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı, kadına karşı şiddeti önleyici tedbirler almayı zorunlu tuttuğunu söyleyen Genç, 17 yıllık AKP iktidarının mücadelelerle kazanılan hakların çıkarılan kadın düşmanı yasalarla gasp edildiğini ifade etti. Kadın cinayetlerine, tacize tecavüze karşı, çocukların yetişkin erkeklerle evlendirilmesine mecliste alkış tutanlara karşı mücadelelerine devam edeceklerini belirten Genç, “Biz, nafaka almaya mecbur bırakan bu düzen değişmedikçe haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi. 
 
ENGÜN: SESİMİZİ YÜKSELTMEYE DEVAM EDECEĞİZ
 
OHAL koşullarında birçok bilim kadını, kamu emekçisi kadının işsiz bırakıldığını, pek çok kadın gazetecinin yargılandığına dikkat çeken Buse Engin de, kadınların bu baskıları direnişle püskürteceğini dile getirdi. Bölgede Kürt halkının iradesine el konularak kayyum atılmasının ardından belediyelerdeki kadınların hak gaspına uğradığını sözlerine ekleyen Engin, yaşanan hukuksuzluğa, Anayasal hakların askıya alınan tecride karşı barış talebinde bulundu. Engin, “Eşit, özgür bir yaşam için, krize savaşa, şiddete karşı yan yana gelmeye, sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” diye belirttiği miting, Yasemin Göksu’nun şarkılarıyla son buldu.