İsrail'de kadınlar şiddeti protesto için greve çıktı

  • kadın
  • 15:51 5 Aralık 2018
  • |
img
HABER MERKEZİ- İsrail’de onbinlerce kişi hükümetin kadına yönelik şiddete karşı gerekli yaptırımları uygulamasını protesto etmek amacıyla greve çıktı.  
 
İsrail’de onbinlerce kişi hükümetin kadına yönelik şiddete karşı gerekli yaptırımları uygulamasını protesto etmek amacıyla dün greve çıktı. İsrail’de geçtiğimiz hafta iki kadın öldürülmesiyle birlikte bu yıl içinde öldürülen kadınların sayısı 24’e yükselmişti.
 
ŞİDDETE DİKKAT ÇEKTİLER
 
Hükümetin kadın cinayetlerini engelleyememesini ve bu alandaki uygulamalarının yetersizliğini protesto eden kadınlar, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun lakabını kastederek “Bibi uyan. Kanımız ucuz değil” ve “Öldürülüyoruz ve hükümet sessiz kalıyor” sloganları attı. Tel Aviv’deki bir protesto eyleminde Habima Meydanı’nda yere kadına yönelik şiddeti sembolize etmek için kırmızıya boyanmış 200 kadın ayakkabısı dizildi. Kudüs’teki eylemde de öldürülen kadınların isimlerinin yazılı olduğu pankartlar taşıyan kadınlar bir caddeye kırmızı boya döktü.
 
Protestoların örgütleyicileri hükümetin kadına karşı şiddetle mücadele için geçen yıl açıkladığı 59 milyon euroluk planın uygulanmasını istedi.