Türkiye’de bir ilk: Meclis ile ekonomide kadını görünür kılmayı amaçlıyorlar

  • kadın
  • 09:25 9 Kasım 2018
  • |
img

DİYARBAKIR – Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan DTSO bünyesinde seçimle birlikte kuruluşunu ilan edecek olan Kadın Meclisi için hazırlıklar sürüyor. DTSO Yöneticisi Nevin İl, kadınların ekonomide emeğini görünür kılmayı amaçladıklarını kaydetti. 

Dünya Bankası'nın Girişimcilik Araştırması'na göre, Türkiye’de şirket sahipliğinde kadınlar sadece yüzde 25,4'lik bir yer tutarken, kadın çoğunluklu yöneticilere sahip şirketlerin oranı ise yüzde 0,3’e tekabül ediyor. Türkiye’de şirketlerin sadece yüzde 5,4'ünde bir kadın üst düzey yönetici yer alırken, tam zamanlı çalışan kadınların oranı ise 21,9. Veriler, kadınların iş hayatında karar verme ve yönetim mekanizmalarında erkeklerle eşit olmadığını gösterirken, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), bu eşitsizliğe karşı harekete geçerek Kadın Meclisi kurma kararı aldı. 
 
DTSO Meclisi, 31 Ekim’de Kadın Meclisi’nin oluşturulma kararını onayladı. Türkiye’de aynı zamanda bir ilk olma özelliği taşıyan Kadın Meclisi, 2 Aralık 2018 tarihinde tanıtım toplantısını, 2019 Ocak ayının ikinci haftasında ise meclis seçimini gerçekleştirecek. Diyarbakır plakasından esinlenerek Kadın Meclisi, 21 kişiden oluşacak ve üyelerini kendi aralarından 4 kişiden oluşan bir yürütme kurulu seçecek. DTSO bünyesinde yapılan kadın çalışmaları da seçimle birlikte kuruluşunu ilan edecek olan Kadın Meclisi’ne devredilecek.
 
Kadın Meclisi hazırlık çalışmalarını yürüten DTSO Yönetim Kurulu Üyesi Nevin İl, Mezopotamya Ajansı’na (MA) yaptığı açıklamada, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin en belirgin dengesizliğinin ekonomik alanda görüldüğünü, bu yüzden kadın meclisini oluşturmaya ihtiyaç duyduklarını kaydetti. 
 
‘KADIN GİRİŞİMCİ SAYISI DÜŞÜK'
 
Bölgede kadın girişimci sayısının oldukça düşük olduğunu, ekonomik alanda faaliyet gösteren sivil toplum kurumlarının karar alma organlarında da kadınların yok denecek kadar az olduğunu belirten İl, “Kadınlar, iş dünyasında hem görünür değiller hem de karar mekanizmalarında yoklar. Bütün bu yaşadığımız sorunlar bizi yeni çözüm arayışına yöneltti. Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu gibi yapılardan öte, kendimizin kurduğu, kalıcı, sürdürülebilir ve çalışmalarında da oda bünyesinde mekan ve finans açıdan desteklenebilecek bir yapı olması gerektiğini düşünerek böyle bir çalışmaya karar verdik" dedi.
 
'TÜRKİYE’DE BİR İLK’
 
İl, TOBB bünyesinde kadın girişimcilerinin bulunduğunu; ancak bunların tamamen odaların yönetiminde alınan kararlara bağlı kalmak zorunda kaldığını kaydetti. Bütçesi olmayan, karar mekanizmasında kadının yer almadığı kurum ve girişimlerin kadınlara bir aşama kaydetmediğini belirten İl, bunun üzerine kendi aralarında tartıştıklarını ve öncülüğünü yapmak üzere Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan Kadın Meclisi’nin kurulması için çalışmalara başladıklarını söyledi. 
 
'ORTAK KARARLAR ALABİLECEK’
 
Kadın Meclisi çalışmasının bölgede örnek teşkil eden bir model olacağını vurgulayan İl, Oda bünyesinde onun bir organı gibi, meclisi ve yönetimiyle, bütün birimleriyle eş güdümlü çalışabilecek ve ortak kararlar alabilecek bir meclis modelini hedeflediklerini kaydetti. İl, kadınların ancak böyle söz ve karar alma organlarına daha kolay ulaşabileceklerini düşündüklerini ifade etti. 
 
‘AMAÇ KADININ EMEĞİNİ GÖRÜNÜR KILMAK’ 
 
TOBB’da yaklaşık bin 619 delegenin bulunduğunu ve bu delegelerin Türkiye’nin bütün illerinden gelen temsilcilerden oluştuğunu belitten İl, “Bu bin 617 delege üst delegeleri seçer. Bu delegelerin sadece 17'si kadın ve TOBB yönetimde de kadın yok. Bizim odamızın yaklaşık 16 bin üyesi var, bunların içinde sadece 2 bin 200 kadın ortaklı şirket var. Bu oranlarda da ciddi sıkıntılar var. Çünkü kadın temsiliyetinin odaya yansımadığının bir göstergesidir. Bizim yürüttüğümüz çalışmanın bir parçası da, kadının ekonomik alanlarda emeğini görünür kılması ve farkına varması üzerineydi” diye konuştu.
 
‘350 KADIN KENDİ ŞİRKETİNİN BAŞINDA' 
 
Kadın Meclisi çalışmasına başladıklarında ilk işlerinin tüzük hazırlığı olduğunu dile getiren İl,  akademisyen ve kadın aktivistlerle bir araya gelerek nasıl daha iyi bir tüzük oluşturabilecekleri konusunda ortaklaştıklarını kaydetti. Kadın sivil toplum örgütleriyle de bir araya gelerek veriler hazırladıklarını ifade eden İl, “Topladığımız verilere göre, 2bin 200 kadın ortaklı şirket var. Bunun sadece 350'si kendi işinin başında. 350'si de ya askıda ya da kapatma aşamasındadır. Diğer büyük çoğunluğu ise eşinin kendisi adına kurduğu ve yönettiği bir şirket modeli var karşımızda. Bu rakam da binleri buluyor. Yaklaşık 250 şirkete de ulaşamadık. Asıl vahim olanı şuydu; kadınlar adına var olan şirket de erkekler eliyle yönetilen şirketlerdi. Bu tablo, riskleri de barındıran bir yönetim biçimidir ve kadınları gelecekte başka bir riske sürükleyebilir” ifadelerini kullandı. 
 
ÜÇAYAKLI ÇALIŞMA TAKVİMİ
 
Meclis’in, kadın istihdamı ve kadınların iş gücünde hak ettiği yere ulaşmasını sağlayacağını belirten İl, bu kapsamda üçayaklı bir çalışma takvimi oluşturduklarını ve takvimin ilk ayağı olan sivil toplum örgütleriyle buluşmayı tamamladıklarını belirtti. İkincisi, Meclis kararının DTSO Meclisi’nden geçtiğini, üçüncü olarak da işletme sahibi kadınlılarla buluşma gerçekleştirdiklerini kaydeden İl, 2 Aralık’ta Keçi Burcu’nda lansmanlarını yapacaklarını, kendi mekanlarını oluşturacaklarını ve Ocak ayının ikinci haftasında da Meclis’in kurucular kurulu seçimi yapacaklarını söyledi.  
 
PARA VE YETKİNİN BASKISI
 
İş dünyasının, kadınlar için en dezavantajlı alan olduğuna vurgu yapan İl, gücün ve erkin olduğu ekonomi alanında, bu gücün paylaşılmasının erkeklerin işine gelmediğini kaydederek, şöyle devam etti: “Söz, yetki, bütün karar organlarının çalıştığı yerlerde erkeler var. Buralarda kadınlar adına üretilen bütün politikalar erkek eliyle ekonomiden beslenerek geçiyor. Kadınlar, paranın sahibi değiller, sahibi olmadıkları paranın ve yetkinin bütün baskı araçlarıyla yüz yüzedirler. İşsiz kadın en büyük risk altında kalan kadınlardır. Bu yüzden ekonomik krizden en çok etkilenenler kadınlardır. Bizler yeni gelişmiş ekiple, toplumsal cinsiyet eşitliliğinin yaratılması konusunda politikalar yürütmeye çalışacağız.”  
 
MA / Esra Solin Dal