Cinsel istismarla yargılanan korucuya 31 yıl ceza

img

IĞDIR - Iğdır merkeze bağlı bir köyde Ali Bağ adlı bir korucu, P.C. adlı çocuğa cinsel istismarda bulundu. Korucu, yargılandığı davada 31 yıl 6 hapis cezası aldı. 

Iğdır merkeze bağlı Necefali köyünde Ali Bağ adlı bir korucu, P.C. adlı bir çocuğa cinsel istismarda bulundu. Korucu Ali Bağ’a (31) yargılandığı davada "Çocuğa cinsel istismarda bulunmak" ve "Kişiye hürriyetinden yoksun bırakma" suçlarından 31 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 
 
Söz konusu cinsel istismar olayı köyde bulunan bir okulda gerçekleşti. Olayın, P.C.’nin anlatması üzerine ortaya çıkmasının ardından, aile Ali Bağ hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusundan bir gün sonra ise Ali Bağ gözaltına alınarak, ifadesinin ardından tutuklandı. 
 
TELEFONUNDA ÇOK SAYIDA VİDEO BULUNDU 
 
Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırlayarak Iğdır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği iddianame kabul edildi. İddianamede; Ali Bağ'ın telefon hafızasında yapılan incelemede, cinsel istismar olaylarına ilişkin birçok fotoğraf ve video bulundu. 
 
Cinsel istismara maruz kalan P.C.'nin elbiselerinde bulunan lekelerin Ankara Kriminal Polis Laboratuarı’nda yapılan incelemesinde, sanık Ali Bağ'dan alınan kan örnekleriyle bire bir olduğu ortaya çıktı. Sanık Bağ'In polis ve savcılıkta alınan ifadelerinin çeliştiği belirtilen iddianamede şu ifadelere yer verildi: "Kişinin telefonlarında uygunsuz sitelere girdiği, şüphelinin savunmasının tüm delillerle çeliştiği ve tamamıyla inkara yönelik suçtan kurtulmaya ilişkin beyanda bulunduğu, mağdurun iftira atmasının gerektirir hiçbir sebebin ortada bulunmadığı, bu sebeple şüphelinin üzerine atılı suçu işlediği anlaşılmaktadır." 
 
'KORUCUYUM' SÖZLERİYLE SAVUNMA
 
Olayla ilgili ilk duruşma ise 20 Haziran 2018 tarihinde Iğdır Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkemeye katılan sanık Bağ üzerine atılı suçlamayı kabul etmeyerek, kendini “korucuyum” sözleriyle savundu. 
 
MAĞDUR P.C.: BANA TOKAT ATTI
 
20 Temmuz'da görülen karar duruşmasında, mahkemede pedegog eşliğinde dinlenen P.C. ise, "Daha önce verdiğim ifademde anlattığım her şey doğrudur. Ben yaşananları öğretmenlerime anlatacağımı söyleyince bana tokat attı" dedi. P.C.'nin annesi A.C. ise, "Kızım yaşadığı her şeyi bana anlattı. Yaşananların hepsi doğru. Sanıktan şikayetçiyim ve tüm duruşmalara katılmak istiyorum" dedi. Ayrıca duruşma sırasında okul öğretmeni ve diğer tanıklar da yaşananları doğruladı.
 
SAVCILIK ÜST SINIRDAN CEZA VERİLMESİNİ İSTEDİ
 
Savunmaların ardından mütalaasını veren savcı, "Sanığın mağdura tokasını verme hilesiyle okulun arkasına götürdüğü, olay yerinde rızası dışında ve cinsel amaçlı olarak tuttuğu ve burada P.C.'yi cinsel istismara uğrattığı, yine yaşananları anlatmaması için tehditte bulunduğu, olayın ardından kaçan mağdurun bulunduğu yerde sanığın tanıklarca görüldüğü nazara alınarak sanığa alt sınırdan uzaklaşılarak cezalandırılmasına ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesini" istedi. 
 
31 YIL 6 AY CEZA VERİLDİ
 
Ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Ali Bağ'a, "Çocuğa cinsel istismar" suçundan 13 yıl, suçu şiddet ve cebir kullanarak işlediği için bu cezayı yarı oranında arttırarak 19 yıl 6 aya çıkardı. Mahkeme ayrıca sanık Ali Bağ'ın "Hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçu işlediği için verdiği 4 yıl hapis cezasını, suçun çocuğa yönelik yapılmış olması nedeniyle yarı oranında arttırarak 8 yıla, sanığın cezasında suçun cinsel amaçla işlemesi nedeniyle de 8 yılı bir kat oranında arttırarak 12 yıla çıkardı. Mahkeme böylelikle korucu Bağ'a toplam 31 yıl 6 ay ceza vererek dosyayı kapattı. 
 
MA / Berzan Güneş