Mor Dayanışma: Kadınların öfkesini iradeye dönüştürme vakti

  • kadın
  • 11:56 7 Ağustos 2018
  • |
img
İSTANBUL - Yaz kampında bir araya gelen Kampüs Cadıları ve Mor Dayanışma yayınladıkları sonuç metninde, örgütlülüğü büyütme çağrısı yaptı. Metinde, "Şimdi kadınların isyanını örgütlülüğe, kadınların öfkesini iradeye dönüştürme vakti. Özgürlük yanı başımızda, ellerimizde, kadınlar nerdeyse orada" dedi.
 
"Özgürlük Yanı Başımızda, Ellerimizde, Kadınlar Nerdeyse Orada" şiarıyla 3-5 Ağustos'ta Türkiye'nin dört bir yanında bir araya gelen Mor Dayanışma ve Kampüs Cadıları üyesi kadınlar, Balıkesir Gönen Kemal Türkler Tesisleri'nde yaz kampı gerçekleştirdi. Çeşitli etkinliklerin gerçekleştirildiği 3 günlük kampın sonuç metni yayınlandı. 
 
24 Haziran’da gerçekleştirilen baskın seçimle tek adam rejiminin kurumsallaşmasının önü açıldığı ve faşizme doğru yönelimin güç kazandığı belirtilen sonuç metninde, 16 yıllık AKP iktidarının “kadın düşmanı politikalarla” kadın kazanımları ve mücadelesini hedef aldığı vurgulandı.
 
'KADIN İSYANI YANKI YARATTI'
 
Kadın düşmanı söylemlerin ve ardı ardına çıkarılan yasalarla, erkek egemen politikaların sürekli daha geniş alanlarına yayılıp derinleştiği ifade edilen açıklamada, "Daha da ötesinde, biz kadınların üzerindeki her türlü aşağılama, baskı ve şiddet toplum nezdinde meşrulaştırılıyor. Bütün erkekler kadınları aşağılama ve şiddet kullanmayı kendi hakları olarak görüyor; taciz, şiddet ve cinayetler artarak sürüyor. Çıkarılmaya çalışılan son yasa tasarıları bunun en sıcak ve açık örneği. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı birleştirilip Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı'na dönüştürüldü. Artan çocuk istismarı ve cinayetlerinin arka planını irdelemek yerine ‘sonuca yönelik cezalarla’ yaşanan toplumsal çürüme örtbas edilmeye çalışılıyor. Kadın düşmanı yeni yasalarla, kadınlar evlere ve suskunluğa hapsedilmeye çalışılıyor. Kürtaj eylemlilikleri, Gezi direnişi, Özgecan isyanı, cinsel istismar yasasına karşı ortaya çıkan kadın tepkisi ve son olarak OHAL’e rağmen 8 Mart eylemlilikleriyle kadınlar, yeni bir süreci başlattı. Kadınların isyanının şehirlerin merkezlerinde yarattığı cesaret ve umut, yerellerde de yankı yarattı" denildi.
 
'ÖFKEYİ İRADEYE DÖNÜŞTÜRME VAKTİ'
 
Yeni dönem örgütlülüklerine hız verileceği belirtilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "Bizler yerellerden yola çıkarak yayılıp çoğalan ve zenginleşen direnişlerin ve biriken öfkenin ve direnme eğilimlerinin içinde olmaya, yerel çabaları ortak bir direniş ağında toplamaya çalıştık. Artan öfkemiz ve biriktirdiğimiz deneyimlerle 3-4-5 Ağustos’ta Mor Dayanışma ve Kampüs Cadıları 3. Kadın Kampı’nı ülkenin pek çok yerinden, farklı hikayelerini heybesine toplayarak gelen kadınlarla gerçekleştirdik.
 
ÇİZİLEN SINIRLARI AŞTIK
 
Kampa gelirken arkamıza bir yıl boyunca pek çok il, üniversite ve mahallede yaptığımız örgütlenme çalışmalarını aldık. Güçlendik, büyüdük ve erkek egemenlerin bizlere çizdiği sınırları aştık. Ev ev sokak sokak dolaşarak kampüslerde toplanarak dayanışmaya çağırdığımız kadınlarla ortaklaşarak yaptığımız paneller, söyleşi ve forumlar, atölyeler, bilinç yükseltme grupları, akademiler ve toplantıların bir ortaklaşma alanı olan bu kamp, aynı zamanda kadın mücadelesinde başka bir eşiğe işaret ediyor.
 
İDDAMIZ BÜYÜK VE GERÇEKÇİ
 
Baskı ve şiddetin arttığı bu günlerde sokaklardan asla geri adım atmayan kadınlar olarak iddiamız büyük ve gerçekçi. Bizi ezmek, taciz etmek ve tecavüze etmek hatta öldürerek yok etmek isteyenlere inat,  bütün kadınlar özgürleşene ve yaşam alanlarımız bizim olana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz. Tüm  farklılıklarıyla bir araya gelen 300’ü aşkın kadın, Balıkesir Gönen Kemal Türkler Tesisleri'nde gerçekleşen Mor Dayanışma ve Kampüs Cadıları  3. Kadın Kampında toplandı.
 
ÖZGÜRLÜK YANI BAŞIMIZDA 
 
Sözde kalkan ama fiiliyatta devam eden OHAL koşullarında gerçekleştirdiğimiz bu toplanma ve yaşamı yeniden kurma iradesi, kadın özgürlük mücadelesinde ileriye doğru bir adımdır. İsyanın ve öfkenin örgütleyicisi olarak, patriyarkal kapitalizme karşı evlerden, mahallelerden, atölyelerden, sokaklardan, mutfaklardan, fabrikalardan, iş yerlerinden çıkıp başkaldırıyor, özgürlüğe kanat çırpıyoruz. Yaşamı ve özgürlüğü istiyoruz, kadın dayanışmasıyla kazanacağız. Şimdi kadınların isyanını örgütlülüğe, kadınların öfkesini iradeye dönüştürme vakti. Şimdi yaşamı, mahalleleri, sokakları, kampüsleri mora boyamak için Mor Dayanışma ve Kampüs Cadıları’nda buluşma vakti. Özgürlük yanı başımızda, ellerimizde, kadınlar nerdeyse orada."