Berktay: İlk hedefim kapatılan kadın kurumlarını açmak

  • kadın
  • 09:11 8 Haziran 2018
  • |
img

İSTANBUL - Hem siyasal hem de kadın mücadelesindeki 43 yıllık birikimiyle HDP İstanbul milletvekili adayları arasında olan Ayşe Berktay, Meclis’te olması halinde ilk icraatinin KHK ile kapatılan tüm kadın kurumlarını tekrar açmak olacağını söyledi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul ikinci bölge milletvekili adaylarından olan Ayşe Berktay üniversite yıllarından bu yana siyasi mücadele içerisinde olan bir kadın. Mimarlık okuduğu Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ni (ODTÜ) 12 Eylül askeri darbesi yüzünden bitiremeyen Berktay’ın yolu ilk olarak kapatılan Barış Demokrasi Partisi (BDP) ile kesişti. 
 
İstanbul il yöneticiliğiyle başlayan siyasi serüvenine, BDP Kadın Meclisi ve Basın Komisyonu’nda yer aldığı çalışmalarla devam etti. Berktay,  2011 yılında İstanbul’da BDP yöneticilerine dönük başlatılan operasyonlarda gözaltına alınıp tutuklanarak 3 yıl cezaevinde kaldı. Cezaevinden çıkar çıkmaz da yeni kurulan HDP’de yer alan Berktay, o günden bu yana da çalışmalarına partinin çatısı altında sürdürüyor. 
 
ÖZGÜN KADIN ÖRGÜTLENMELERİNDE YER ALDI
 
Berktay,  Barış İçin Kadın Girişimi’nin (BİKG) kuruluş aşamalarında yer aldı. Daha sonra Kürt kadın hareketi ile tanışan Berktay, ardından sırasıyla Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), Özgür Kadın Kongresi (KJA) ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) bünyesinde aktivist olarak çalışma yürüttü.  
 
Aynı zamanda HDP PM Üyesi olan ve çevirmenlik yapan Ayşe Berktay ile 43 yılı bulan mücadelesi ve HDP'den aday olma nedenlerini konuştuk.  
 
‘ÖZGÜN VE ÖZERK ÖRGÜTLÜLÜK HDP’DE VAR’
 
HDP’nin kadına; kendi sözünü üretme, sözüne sahip çıkma ve kendi örgütlenmesini yaparak erkek egemen siyaset ortamında bir güç olma perspektifi açtığını söyleyen Berktay, parti çatısı altında yürüttükleri özgün kadın çalışmalarının en başta “haremlik-selamlık” olarak yorumlandığını gülerek anlattı. Berktay, “Kendi öz örgütlenmemizi gerçekleştirmeyi garipseyenler ve ‘niçin erkeklerle çalışmıyorsunuz da ayrı bir kadın çalışması yürütüyorsunuz’ diyenler de oldu. Bunun yanıtını hep diğer kadın arkadaşlarla birlikte çalışarak kendi pratiğimiz içinde öğrendik. Meselemiz kadınların kendi sözlerini, tartışmalarını üretebilecekleri ortamları oluşturmak ve kadın iradesinin bir güç olarak ortaya çıkmasını sağlayarak örgütlülüğümüzdü. Çünkü toplumun her yerinde erkek egemen anlayış var ki kadınların da kendi kararlarını hayata geçirmeleri mümkün olmuyor. Bu anlamda kadın mücadelesinin çok önemli noktası, kendi özgün ve özerk örgütlülük konusudur. Bu anlamıyla HDP’de bu irade var. Bunu ilkesel olarak savunan bir irade var ve bu durum kadınlara alan açıyor” dedi.
 
‘HDP’DE OLMA NEDENİM KADIN MÜCADELESİ’
 
HDP’de aday olmasının birçok sebebi olduğunu belirten Berktay, bu sebeplerden ilkinin verilen kadın mücadelesi, ikincisinin de toplumun genel olarak sorunlarına bir çözüm adresi olduğunu söyledi. Berktay, “Kadın mücadelesinde çok önemli bir noktada ve dönemeçteyiz. 16 yıllık AKP iktidarında kadın kazanımları ve mücadelesi büyük bir yönelim altında. Hayatımızın her alanına eskiden doğrudan erkekler, aile müdahale ediyordu; fakat burada artık devlet çok doğrudan birinci elden müdahale ediyor.  Erkekler ve bu sistem arasında öyle bir ittifak var ki en tepeden kadını aşağılayan ve kadının fıtratında eşit olmadığını savunan, kadına hayat hakkı tanımayan bir anlayışla karşı karşıyayız. Kısacası bir erkeklik ittifakı ve cephesi var karşımızda. Sonuç olarak militarist ve faşist bir zihniyet bir erkeklik meselesini yükseltip yücelterek bütün alanlara egemen kılmaya çalışıyor. Bu noktada kadınların da siyaset sahnesinde ve buna karşı mücadele etmesi, kadınlarla işbirliği içerisinde Meclis’teki bir ayağı olarak mücadeleyi yürütmesi çok önemli. O anlamda ben de HDP’den bir kadın olarak adayım” ifadelerini kullandı. 
Meclis’in demokratik olabilmesinin ön koşulunun HDP’nin varlığıyla mümkün olacağı görüşünde olan Berktay,  özgürlükçü, cinsiyet eşitlikçi ve bütün herkesin barışçıl bir şekilde bir arada yaşamasını savunan bir anlayışla Meclis’te olmasının önemine dikkate çekti. 
 
‘HDP KADINLARIN SORUNLARINA CEVAP’
 
İstanbul’un kozmopolit yapısına sahip olan ikinci bölgesinde aday olan Berktay, bölgenin temel karakterini,  “İkinci bölge, uçların yaşandığı bir bölge. Çok ağır bir yoksulluk ve müthiş bir zenginlik mevcut. Farklı farklı halkların, inanç kesimlerinin yaşadığı bir bölge. Kentin merkezi gibi. Kadınların burada görünmez kılınmaya çalışıldığı bir ortam da var. Yani; insanların sokakta rahat rahat yürüyemez hissettiği, taksiye binerken, kamusal alanda rahat var olma haklarının aslında yoğun bir tehdit altında olduğu bir bölge. Bu bölge, kadın hareketlerinin merkezlerinin yoğunca olduğu bir bölge ve bundan dolayıdır ki kadın eylemliliğinin de çok fazla yaşandığı yerler” sözleriyle açıkladı. İkinci bölgede yaşayan kadınların temel sorunlarının başında yoksulluk, işsizlik, emek sömürüsü olduğunu da belirten Berktay, bu kadınların koşullarının düzeltilmesi adına HDP’ye oy vermesi gerektiğini söyledi. 
 
‘HDP’NİN MECLİSTEKİ VARLIĞI KADINLAR İÇİN BEKA SORUNU’
 
HDP’nin Meclis’teki varlığının aynı zamanda kadınlar için bir beka sorunu ve hayat memat meselesi olduğunun altını çizen Berktay, şöyle devam etti: “Bir rejim değişikliğinden bahsediliyor ve bunun yansıması en çok kadınlara olacak. Kendi yaratmak istedikleri bir kadın var. İkinci bölgenin çoğulculuğu içinde; tek tip makbul kadın, itaatkar, evinde oturan kadının yaratılmasıyla çelişen bir yaşam ortamı var. Çok ağır koşullarda çalışan kadınların mahalle ve işyerlerine kreş meselesini, yaşlı ve çocuk bakımının sadece kadınların sorumluluğu olarak belirlenmemesini gündemine alan parti HDP. Güvencesiz işlerde çok düşük ücretle, eşit olmayan uzun mesai saatlerinde çalışan kadınlar var. İşte HDP buna bir çözüm getirmeyi vaat ediyor. Bu bölgede yeşil alan kalmamış durumda. Sokaklar güvenli değil ve HDP bütün bunları kadınlarla, kadın örgütleriyle ortaklaşarak çözüm olmayı hedefliyor. HDP, bu sıkı ilişki içinde olduğu kadın örgütleriyle Meclis’te var olmak ilkesini benimsiyor.” 
 
İLK İCRAATI N KADIN KURUMLARINI AÇMAK OLACAK
 
Milletvekili olması halinde ilk icraatının Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) kapatılan bütün kadın kurumlarını tekrar açtırmak olduğunu da sözlerine ekleyen Berktay, tüm kadınlara oylarına sahip çıkma çağrısında bulundu.
 
MA / Necla Demir