Anneler kahvaltıda bir araya geldi

  • kadın
  • 13:17 14 Mayıs 2018
  • |
img
DİYARBAKIR - TJA ve HDP’li kadınlar, Anneler Günü dolayısıyla Barış Anneleri ve Cumartesi Anneleri ile kahvaltıda buluştu. 
 
Anneler Günü dolayısıyla Diyarbakır’da Tevgera Jinen Azad (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve Cumartesi Anneleriyle kahvaltıda biraraya geldi. Diclekent’te bir kahvaltıcıda buluşan kadınlar, annelere, karanfil ve beyaz tülbent hediye etti. 
 
‘GÖZYAŞI DÖKMEK İSTEMİYORUZ’ 
 
Kahvaltı sonrası kısa bir konuşma yapan Barış Anneleri Meclisi Sözcüsü Havva Kıran, tüm annelerin gününü kutlayarak, barışı savunmaktan vazgeçmeyeceklerini dile getirdi. Annelerin acısını paylaşmak ve dayanışma için toplandıklarını belirten Kıran, “Başka coğrafyalarda Anneler Günü’nde, anneler kalktığında çocukları çiçek alarak kutlama yapabiliyor. Ama biz gözyaşı döküyoruz. Biz savaştan ve gözyaşından artık yeter diyen anneler, diğer annelerin gözyaşı dökülmesin diye mücadele ediyoruz” dedi. 
 
‘BU SAVAŞI ANNELER DURDURUR’ 
 
Son dönemlerde annelerin hem acı çektiğini hem de bedel ödediğini ifade eden Kıran, şunları söyledi: “Bundan kısa bir süre önce yanı başımızda bir savaş yaşandı. O savaşta Taybet ana günlerce sokak ortasında kaldı. Fatma ana çocukları yalnız kalmasın diye Sur’da yaşamını yitirdi. Anneler ağlamasın diye sokaklara dökülüyoruz ama bize cezalar kesiliyor ve zindana atılıyoruz. Bu memlekette demokrasi yok. Eğer olsaydı analar cezaevinde olmazdı. Buradan tüm demokrasiyi savunan ve insan yaşamını esas alan bütün uluslararası güçleri duyarlılığa çağırıyoruz. Kendi menfaat ve çıkarları için anneleri ağlatmasınlar. Aynı şekilde annelere de buradan bir çağrım var. Türk veya Kürt annesi fark etmez, annelerin gözyaşı değişmez çünkü bu savaşı anneler durdurmazsa kimse durduramaz. Biz hakikati istiyoruz. Tüm annelerin acısını ayrı ayrı paylaşıyoruz. Birlikte bu savaşa dur demeye çağırıyoruz.”