Kadınlar AKP’nin annelik karnesini değerlendirdi

  • kadın
  • 20:35 13 Mayıs 2018
  • |
img
İSTANBUL - “AKP’nin annelik karnesini değerlendiriyoruz” başlığıyla forum düzenleyen kadınlar, “Biz kadınlar sandık başlarında oylarımıza ve irademize sahip çıkacağız” dedi.
 
Feminist kadınlar, Anneler Günü’ne ilişkin "AKP'nin annelik karnesini değerlendiriyoruz" şiarıyla Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde bir araya gelerek Moda Sahili boyunca yürüyüş gerçekleştirdi. Daha sonra bir çay bahçesine gelen kadınlar forum düzenledi. 
 
AKP’nin kadın politikalarını eleştiren feminist aktivist Şahika Hancı, “Mahallelerimizdeki okullar imam hatiplere dönüştürülüyor. Çocuklarımızı gönderebileceğimiz kreşler yok. Çocuklarımız savaşlarda öldürülmesin dediğimizde suçlanıyoruz. Kadınlar güvenli ve ücretsiz kürtaja ulaşamıyor. Barış isteyen bir kadın çocuğuyla hapse atılıyor. Anneler yuhalatılıyor. AKP’nin bu kadın düşmanı politikalarını evde, sokakta, kamusal ve özel alanlarda teşhir etmeliyiz” diye konuştu.
 
Forumda söz alan kadınlar “AKP’nin kadın karnesi”ni okuyarak 24 Haziran seçimlerine ilişkin taleplerini ve önerilerini dile getirdiler. Kendi yaşam mücadelelerini anlatan kadınlar “neden feminist” olduklarını ve erkekler tarafından nasıl baskı gördüklerini anlattılar. 
 
 Kadınların seçime ve anneler gününe dair talepleri şöyleydi; 
 
* Sandıkları yalnızca erkeklere bırakmayacağız, biz kadınlar da sandık başlarında oylarımıza, irademize sahip çıkacağız. 
 
* Biz makbul kadın olarak görülmek istemiyoruz. Biz kadınlar bu ülkenin yarısıysak, yarısı olan erkeklerin sahip olduğu tüm haklara da sahip olmak istiyoruz. Sandığa giderken de bunu bana sağlayacak partiye oy kullanacağım.
 
* Seçimde bana, hemcinslerime eşit temsiliyeti sağlayabilecek, mecliste kadınların sesi olabilecek bir partiyi ve adayı tercih edeceğim. Kadınlar olarak 15 yıldır çok fazla vaat dinledik bundan sonra dinlemek istemiyoruz, haklarımız yasallaşsın istiyoruz. 
 
* Öncelikle bu mücadelenin yalnızca dışarıda olan kadınlar için değil, cezaevinde olan kadınlar için de verildiğini belirtmek gerekiyor. O nedenle tüm tutsak kadınları selamlıyoruz. Oy verirken tutsak kadınların haklarını da gözeterek oy kullanacağız.