Irgat: Kadını ötekileştiren sistemi sandığa gömeceğiz

  • kadın
  • 12:51 13 Mayıs 2018
  • |
img
KOCAELİ -  Partisinin Dilovası ilçe örgütünde kadınlarla bir araya gelen HDP Milletvekili Mizgin Irgat, “24 Haziran’da kadını ötekileştiren bu sistemi sandığa gömeceğiz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, seçim çalışmaları kapsamında partisinin Dilovası ilçe binasında kadınlar ile bir araya geldi. Anneler Günü nedeniyle kadınlara karanfil dağıtan Irgat, geleceği kadınların aydınlatacağını söyledi.
 
Sistemin en çok annelerin yüreğini yaktığını belirten Irgat, “Özgürlük uğruna bu topraklarda canını veren tüm çocuklarımız ve annelerimiz bizim baş tacımızdır. Kürt halkı çok acılar çekti. Bugünü Anneler Günü ilan eden sistem bizim kadınlarımıza sadece acı vaat ediyor. Tüm baskı ve zulme karşı kadınlar direnmeye ve mücadele etmeye devam ediyor” dedi.
 
‘KADINLAR BİZİMLE BERABER’
 
Haziran’da yapılacak seçimlere de değinen Irgat, “Bu sisteme karşı kadınlar mücadele edecek. Kendi aralarında ittifak içinde olan bu sisteme karşı HDP yalnız bırakıldı ama unuttukları bir şey var. Toplumun ötekileştirilen ve en güçlü yüzü kadınlar bizimle beraber. Bizi baraj altında bırakmak isteyen, vekillerimizi kendilerine mal etmeye çalışanlara karşı her kesimin sesi olan HDP, 24 Haziran’da cevap verecektir. Kadını yok sayan bu sisteme karşı hep beraber mücadele edeceğiz. 24 Haziran’da kadını ötekileştiren bu sistemi sandığa gömeceğiz” şeklinde konuştu.
 
‘EKOLOJİK YAŞAM İÇN ARTIK DUR DİYECEĞİZ’
 
Dilovası’nda yaşanan hava kirliliğine de dikkat çeken Irgat, “Sürekli kanser soluyan halkımız bunu hak etmiyor. Bize dayatılan bu sistemi yok edeceğiz. Ekonomik krizin içine girmiş, halkın sağlığı göz ardı eden, sadece kendini kurtarmaya çalışan bu iktidara 24 Haziran’da cevap vereceğiz. Ekolojimiz, sağlığımız ve geleceğimiz için artık dur diyeceğiz” dedi.
 
DARICA'DA COŞKUYLA KARŞILANDI 
 
Irgat daha sonra, partisinin Darıca ilçe binasında halkla buluştu. Kadınların yoğunlukta katıldığı toplantıda Irgat, Irgat zılgıt ve alkışlar ile karşılandı. HDP’nin demokrasiye bir güneş gibi doğduğunu söyleyen Irgat, “Baharın müjdecisi olan bu günde annelerimizi saygı ile anıyoruz. Kadın katliamlarına göz yuman, kadın katillerini cezalandırmayan, katillere af getireceğim diyenler, geleceğimizi düşünmeyenler bilsinler ki kadınlar size sandıkta cevabınızı verecek” ifadelerine yer verdi.
 
‘HAZİRAN’DA CEVAP VERECEĞİZ’
 
Irgat, “Bizler bütün eşitsiz koşullara, Cumhurbaşkanı adayımız Selahattin Demirtaş’ı tutuklamalarına rağmen biz kazanacağız. Demokrasiden, vicdanından yana olanlar, emekçiler, gençler ve kadınlar olarak biz kazanacağız. İlk gün ne dediysek bugün de aynı şeyi diyoruz ötekileştirilenlerin sesi olacağız. Ankara’ya sesleniyoruz, bizi Meclis’e almak istemeyenlere karşı daha önce olduğu gibi bu Haziran’da da cevabımızı vereceğiz” diyerek, herkesi sandıkları korumaya çağırdı.