Kadınlar Barış Annelerine beyaz tülbent hediye etti

  • kadın
  • 12:32 13 Mayıs 2018
  • |
img
HABER MERKEZİ - HDP Kadın Meclisi ve TJA,  Anneler Günü dolayısıyla Barış Anneleri’yle bir araya gelerek onlara beyaz tülbent hediye etti. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Kadın Meclisi, Anneler Günü dolayısıyla Siirt Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltı öncesi, aralarında HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan’ın da bulunduğu heyet, annelere karanfil vererek günlerini kutladı. 
 
'BARIŞIN SAVUNCUSU OLDUNUZ'
 
HDP’li vekil Bedia Özgökçe Ertan kısa bir konuşma yaptı. Ertan, “Anneler olarak verdiğiniz onca bedele rağmen içlerinde bir kin duygusu olmadan mücadeleden de vazgeçmeyerek barışın en yılmaz savunucuları oldunuz. Mücadeleniz önünde saygıyla eğilirken sizden aldığımız direnç ve umula halkımız 24 Haziran'da zafere ulaşacaktır" dedi.
 
'BARIŞIN SAVUNUCUSU OLMAYA DEVAM’
 
Siirt Barış Anneleri Meclisi Sözcüsü Maşallah Işık Aslan da, "Tüm annelerin Anneler Günü’nü kutlarken barışın savunucusu olmaktan vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu. Konuşmaların ardından kahvaltıya geçildi. Kahvaltının ardından Barış Anneleri'ne beyaz tülbent hediye edildi. 
 
VAN 
 
Özgür Kadın Hareketi (TJA) Van Bileşenleri, Anneler Günü dolayısıyla Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il binası önünde kutlama yaptı. Etkinliğe, Barış Anneleri ile çok sayıda kadın katıldı. Bahçede yapılan etkinlikte, Barış Annesi Cahide Ölmez konuştu. Tüm annelerin gününü kutlayan Ölmez, “Biz anneler için mücadele sadece bir güne sığdırılamaz” dedi. 
 
ANNELERE BEYAZ TÜLBENT DAĞITILDI
 
DBP İl Eşbaşkanı Aynur Tarhan da, kadınların bütün zor süreçlerde çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Tarhan, “Aslında anneler o kadar kıymetlidir ki onların yaşadıklarını tek bir güne sığdıramıyoruz. Sevgili annelerimiz başımızın taşıcıdır. Her zaman her yerde annelerimizin varlığı bizim için kutsaldır. Bizler annelerimizin kutsal varlığından güç alarak mücadele ediyoruz. Bundan sonra da tüm kadınlar olarak bu inançla yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
Konuşmalardan sonra TJA’lılar, tüm annelere beyaz tülbent hediye etti. Etkinlik, halay ve müzikler eşliğinde son buldu. 
 
HDP KADIN MECLİSİNDEN AÇIKLAMA
 
HDP Kadın Meclisi, yaptığı yazılı açıklamada, “Yılın on iki ayı erkek devlet şiddetine uğrayan kadınlar olarak bize yalnızca ‘makbul anneliği’ reva gören ve en az üç çocuk doğurmamızı telkin ederek çocuk bakımı ve ev işlerinin ezici yükünü kadınlara dayatan, kreş açmayan, işverenlere caydırıcı yaptırımlar uygulamayan AKP-Saray rejiminin kadın düşmanı bu politikalarını kabul etmiyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
Meclisi olarak mücadele etmeye devam edeceklerinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: " Anneler olarak, kadınlar olarak, gelecek kuşaklara özgür ve demokratik bir geleceği miras bırakmak için alanlarda mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve inançla özgür ve demokratik geleceği ilmek ilmek örerek 24 Haziran seçimlerine hazırlandığımızı ilan ediyor ve tüm kadınların Anneler Günü’nü kutluyoruz. 'Tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar’ diyen yine dönemin sağlık bakanından, 'Anneliği reddeden kadın, yarım kadındır’ diyen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a kadar biz kadınları yok sayan bu erkek egemen zihniyetle, 'adam gibi' değil kadın gibi mücadele etmeye kararlıyız."