Gülsüm Kav: Kadınlar tamam diyor

  • kadın
  • 09:11 13 Mayıs 2018
  • |
img
İSTANBUL- KCDP Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, kadınların her gün can vermeye ve hor görülmeye artık "tamam" dediğini dile getirdi. Kav, ayrıca; HDP’nin baraj altında kalmasının hem kadınlar için hem de tüm toplumun temsiliyeti açısından sakıncalı olduğunu söyledi. 
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, 24 Haziran baskın seçimlerinde kadınların izleyeceği yola ilişkin değerlendirmede bulundu. 
 
'KADIN CİNAYETLERİ ÖNLENEBİLİR’ 
 
Kadın cinayetlerinde yıllara oranla sürekli bir artışın yaşandığını dile getiren Kav, bu cinayetlerin önlenebilir olduğunu söyledi. 
 
İktidarın şiddet yanlısı bir politika izlediğini belirten Kav, kadınları hedefe koyan, saldıran ve eşitliğe inanmayan bir yaklaşım söz konusu olduğunda cinayetlerin arttığını vurgu yaptı. 
 
Türkiye’de kadınların son yıllarda kendilerine dayatılan politikalara karşı daha fazla hak aramaya başladığını belirten Kav, “Kadınların hak arayışını engelleyen ve erkek şiddetinden yana olan bir zihniyet var. Bugünkü devlet yaklaşımından tam tersi adımlar atılarak kadın cinayetleri durdurulabilir. Erkekler değişecek ve erkekleri koruyan devlet de değişecek” diye konuştu.
 
'KADINLAR TAMAM DİYOR'
 
Meclis’te kadın oyuncuların sahneden indirilmesini hatırlatan Kav, kadınları hayatın tüm sahnelerinden indirmek isteyen bir zihniyetin olduğuna dikkat çekti. Buna örnek olarak da “kadınlara özel alışveriş merkezleri”, “kadınlara ait otobüs ve otoparkları”nı gösteren Kav, “Yani, iktidar kadına ‘Sen yalnızca benim çizdiğim sınırda var olabilirsin’ diyor. Bu çok büyük horlanma anlamına geliyor. Bunu hiçbir dünya görüşünden kadın kabul etmez. Kadınlar, her gün can vermeye ve hor görülmeye  ‘tamam’ diyor” ifadelerini kullandı.  
 
‘KADINLAR SİYASETİN ÖZNESİ’ 
 
Kadınların yalnızca seçmen değil, yönetmeye aday olan özneler olduğuna vurgu yapan Kav, şöyle devam etti: “Ülkemizde son yıllarda gördüğümüz kadın mücadelesi çok büyük ümit vaadediyor. Kamusal anlamda politik bir mücadele yürütülüyor. Kadınlar, kamusal alanda kendi fikirlerini tartışan, sadece oy kullanan pasif seçmenler değil, aktif siyaset mücadelesi veren; talep eden değil, vadeden müstakil varlıklardır. Bu seçim döneminde bunu daha da geliştirerek büyüteceğimizi düşünüyorum.” 
 
'DEMOKRASİYİ SAVUNANLAR BİRLİK OLMALI'
 
Demokrasiyi savunanların tam bir cephe oluşturması gerektiğinin altını çizen Kav, şu önerilerde bulundu: “Kadını daha çok güçlendiren, kadın adaylara yer veren ve programını ona göre düzenleyen partilerin baraj altında kalmaması gerekiyor. Örneğin; HDP’nin baraj altında kalması, demokrasi isteyen tarafın önemli bir dinamiğinin baraj altında kalmasıdır. Bu da, otoriter rejim kurmaya çalışanların iktidara gelmesine neden olur. Bu, hem kadınlar için hem de tüm toplumun temsiliyeti açısından sakınca yaratıyor.”