Jineoloji'nin yeni sayısı çıktı: Etik-Estetik

  • kadın
  • 09:11 14 Nisan 2018
  • |
img

DİYARBAKIR - Bilim kuram dergisi olan Jineoloji'nin 9. sayısı "Etik-Estetik" başlığıyla çıktı. 

"Kadın etrafından gelişecek bilim, doğru sosyolojiye atılmış ilk adımdır" sloganıyla yayımlanan bilim-kuram dergisi Jineoloji'nin 9'uncu sayısı raflardaki yerini aldı. "Etik-Estetik 1: Toplumsal tarihte iyi ve güzelin direnişi" başlığıyla çıkan dergiye seçkin kitapevlerinden ulaşmak mümkün. 
 
'İYİ DÜŞÜN, DOĞRU SÖYLE, GÜZEL YAP'
 
Etik - Estetik'in 16 ayrı yazı ile işlendiği dergide, Zerdüşt'ün hala yankılanan "İyi düşün, doğru söyle, güzel yap" sözü hatırlatılan editör yazısında, "Yaşamın ibresi ne zaman yanlışa döndü, ne zaman bu kadar kötü ve çirkin olmaya başladı eşref-i mahlukat olmakla övünen türümüz. Zerdüşt'ün hala her anda ve mekanda yankılanan sözü "İyi düşün, doğru söyle, güzel yap" ilkesinden uzaklaştıkça karanlıklaşan, zalimin zulmüne ses çıkaramadığı gibi kendisi zalimleşen karakterlere bakmak gerek. Sevgili Rakel'in sözleri hala kulağımızda değil mi? 'Bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılamaz kardeşlerim...' Rakel'e bu cümleyi kurduran ahlakın felsefesini ve Rakel'i bu cümleyi kurmak zorunda bırakan sistemi yazdık bu sayımızda. Rakel'i şöyle de duyurabiliriz: Kötü ve çirkinle mücadele etmeden iyi ve güzel yaşanamaz. Jineolojinin etik-estetik konusunu temel bir çalışma alanı ve mücadele alanı olarak belirlemesi tam da bu nedenledir" denildi. 
 
SORULAR...
 
Yeni ahlak birinci, estetik ölçülerinin nasıl oluşturulacağı tartışmasının aynı zamanda felsefe, sanat ve bilimin konusu olduğuna dikkat çeken dergi, "Toplumsal tarihte iyi ve güzel nasıl oluştu? İyi ve güzelin ölçüleri nasıl konuldu? Thao'dan Zerdüşt'e, Hürrem'den Rabia'ya filozofların, toplumsal güçlerinin aydınlık- karanlık ikileminde aydınlık adına, yani iyilik ve güzelliğin çoğalması adına sürdürdükleri mücadeleyi günümüzün dünyasında nasıl yorumlayabiliriz? Ahlak felsefesini yani etiği, güzelliğin ahengini yani estetiği yaşamımızın ve dolayısıyla mücadelemizin neresinde konumlandırıyoruz?" soruları etrafından bir tartışma başlatıyor. 
 
KAPİTALİST MODERNİTENİN MÜDAHALE ETTİĞİ HER ALAN
 
Bu konuya ilişkin soyut bir tartışma yürütmekten öte siyasa, sosyal, ekonomik, sanatsal ve benzeri tüm alanlarda etik ve estetik olanı toplumsal gerçeklik temelinde açığa çıkarmayı ve tanımlamayı esas aldıklarını belirtilen editör yazısında, "Gıdasını ataerkil sistemden alan kapitalist modernitenin yaşamlarımıza müdahale ettiği, sömürdüğü her alanı etik ve estetik tartışmasının kapsamında görüyoruz. Bu nedenle bu sayıda, sanayi devriminin kurduğu üretim ilişkilerini de tartışıyoruz, kentleşme ve göç hikayemizi de. Sağlığın metalaştırılmasını da tüketim kültürünü de. Aborjinlerin kültürel soykırıma karşı nasıl direndiklerini de, Karmatilerin oluşturduğu toplumsal sistemi de. Sanatın direnişini de, direnişin sanatsallığını da..." diyor. 
 
Derginin bu sayısında yer alan yazıların başlıkları şu şekilde:
 
* Etik Estetik ve Toplumsak Dönüşümdeki Rolü / Zilar Bilmez
 
* Jineoloji'nin Etik Estetik Yaklaşımı / Elif Mercan
 
* Ben Buğdayım, Kadın Zamanıyım / Olcay Yaser
 
* Bilinmeyeni Bilinir Kılma Çabası; Aydınlanma ve Cadı Avları / Rojda Yıldız
 
* Ahlak-i-Politik-EstetikToplum /Hüsna Emek
 
* İyi-Güzel Yolunda Kürt Kadınları / Zeynep Esengül
 
* Bir Kentleşme Serüveni /Sibel Çokşen
 
* Kültürleriyle Direnen Haklar ve İyilikle Kötülüğün Çizgi Mücadelesi / Gulistan Deniz
 
* Kadınlara İkinci Bir Yaşam Seçeneği / Elif Naz Şengün
 
* Toplumsal Tarihte İyi ve Güzelin İnşası / Arin Viyan
 
* Rojava'dan Gelen Ses ve Bir Kitap / Sevinç Altan
 
* Postmodern bireyin Estetik Kaygısında Bilim ve Sanatin Rolü / Gönül Kaya
 
* Sağlığın Metalaştırılması: Biyoetik /Derya Etem
 
* Sağlığın Metalaştırılması: Kadın emeği ve Bedeninin Sermayeye Kurban Edilişi /Gülizar İpek
 
* Tüketim Çağında Güzellik Mücadelesi / Roni Aksoy
 
* Sanat ve Ulusötesi Feminist Dayanışma Ağları / Elif Ege
 
Dergi gelecek sayısında da Etik-Estetik tartışmalarını "İyi ve Güzelin Dili, Eylemi, Kuramı" başlığı altında yürütecek. Dergi tüm kadınları Jineoloji Dergisi'nde yazmaya da davet ediyor.