'Kadınlar özgür dünyayı mücadeleyle kazanacak'

  • kadın
  • 17:03 27 Kasım 2021
  • |
img

ANTEP /ADANA - Antep Kadın Meclisi, 25 Kasım kapsamında yaptığı açıklamada, özgür dünyanın mücadeleyle kazanılacağını belirtti. Adana'da da kadınlar şiddete karşı sokağa çıktı. 

Antep Kadın Meclisi üyeleri Demokrasi Meydanı'nda 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında açıklama yaptı. Meclis adına konuşan Sena Yılmaz,"Dünyada ve Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin; İşyerinde güvencesizliğin, esnek çalışmanın, mobbingin, sendikasızlaştırmanın; işten ilk çıkarılan, eğitim hayatından ilk koparılan olmanın; cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmanın; kadın cinayetleri, şüpheli kadın ölümleri ve kadına yönelik şiddetin türlü biçimlerinin; adaletsizliklerin, haksızlıkların tam karşısında; biz kadınlar özgür yaşamak için ayaktayız" dedi. 
 
Siyasi iktidarın yolun sonunu görünce kadın kazanımlarına saldırdığını belirten Yılmaz, şunları söyledi:"Mücadelemizle kadın cinayetlerini, şüpheli kadın ölümlerini ve kadına yönelik her türlü şiddeti durduracağız. İstanbul Sözleşmesi’nin, 6284’ün, ve kadınlar için tüm hukuki süreçlerin etkin uygulanmasını sağlayacağız. Kadınların özgür yaşadığı dünyayı mücadelemizle kazanacağız" dedi. 
 
Eylem sloganların ardından son buldu. 
 
ADANA
 
Adana'da Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da, 25 Kasım kapsamında Atatürk Parkı'nda açıklama yaptı. Açıklama yapan Emine Afşin, İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmeyeceklerini ve verecekleri mücadeleyle kadın cinayetlerini ve kadına yönelik her türlü şiddeti durduracaklarını söyledi. Afşin, “Tüm zorluklara rağmen eşitlikçi feminizm mücadelemizden geri durmuyoruz. Kendi hayatımıza dair kararları şiddetsiz, özgürce alacağız. Kadınların özgür yaşadığı dünyayı mücadelemizle kazanacağız” dedi.