DAD'lı kadınlardan 25 Kasım çağrısı

  • kadın
  • 15:07 21 Kasım 2020
  • |
img
İSTANBUL - DAD üyesi kadınlar, kazanılmış haklarından vazgeçmeyeceklerini ve dayanışma ile hayatlarını savunmaya devam edeceklerini belirterek, tüm kadınları 25 Kasım'da alanlara davet etti. 
 
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) üyesi kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Sultangazi ilçesine bağlı Gazi Mahallesi’nde bulunan dernek binalarında basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan DAD İstanbul Eşbaşkanı Nergiz Güzel, Lilith’ten bugüne dek erkek devlet şiddetine karşı mücadele ettiklerini belirterek, tüm kadınları kendi tarihlerini yazmaya davet etti.
 
Güzel, "Biz kadınlar, dünya tarihinde ölüm listelerinde istatiksel bilgiler olduk. Biz kadınlar, karakollarda şikâyet edip, öldürülen rakamlar olduk. Biz kadınlar, iktidarın askerleri tarafında tecavüze ve ölüme mahkûm kılınan kadınlar olduk. Biz kadınlar bu kâinatın canlıları olarak ölüme peşkeş çekildik. Nerede mi? Evlerimizde. Nerede mi? Fabrikalarda. Nerede mi? Cezaevlerinde. Nerede mi? Köle pazarlarında. Nerede mi?  Erkek aklın dünyasında" ifadelerini kullandı. 
 
YAŞAMI KADINLAR İNŞA ETTİ
 
Yaşamı kadınların inşa ettiğini dile getiren Güzel, "Biz kadınların mücadelesi, köleleşmeyen toplumlardır. Biz kadınların mücadelesi, iktidarlarda köleleşmeyen toplumlardır. Biz kadınların mücadelesi, mahkum eden kolektif, eşitlikçi ve ekolojik bir toplumun hayat bulmasıdır” dedi.
 
Üç kız kardeş olan Patria, Minerva ve María Teresa’nın, Dominik Cumhuriyeti'ni 31 yıl boyunca baskıyla yöneten Trujillo diktatörlüğüne dönük itirazlarıyla bugüne, 25 Kasım'a ilham verdiğini vurgulayan Güzel, diktatörlüğe karşı verilen mücadelenin aynı zamanda kadın olarak da var oluşa karşı mücadelesinin adı haline dönüştüğünü kaydetti.
 
KADINLARIN BİRÇOK HAKKI GASP EDİLDİ
 
Bugün pandemi bahane edilerek kadınların birçok hakkının gasp edildiğine dikkati çeken Güzel, kadınların çok yönlü şiddete maruz kaldığını belirtti. Güzel, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin gün geçtikçe derinleştiğini söylerken, "Erkek şiddeti karşısında meşru olan hakkımız, öz savunmadır. Erkek aklın devamı olan töre ve namus cinayetleri, berdel, küçük yaşta evlilik, çok evlilik, başlık parası gibi konular karşısında zihinsel, kültürel ve sosyal olarak en etkili mücadele yöntemleriyle karşı durmalıyız" diye konuştu.
 
'MİRABEL KARDEŞLER GİBİ DİRENECEĞİZ'
 
Erk zihniyetin saldırılarına karşı Mirabel Kardeşlerin mücadele gücü ile direneceklerinin altını çizen Güzel, "Biz kadınlar olarak kazanılmış hiçbir hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz ve dayanışma ile hayatlarımızı savunmaya devam edeceğiz. Tüm alanlarda mücadeleyi büyütüp, kendimizi savunacağız” diyerek, tüm kadınları 25 Kasım'da alanlara davet etti.