Kobanê’de yaşamını yitiren 3 kadın için anma

  • kadın
  • 14:02 25 Haziran 2020
  • |
img

URFA - Kobanê'ye dönük hava saldırısında yaşamını yitiren 3 kadını anan Urfalı kadınlar, “Kadınların mücadelesi iktidarınızı sarsıyor ve egemenliğinizi kaybetmekten korkuyorsunuz” açıklaması yaptı. 

 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey ve Doğu Suriye'nin Kobanê kentine bağlı Helincê köyünde 3 kadını hava saldırısıyla öldürmesi Urfa'da kınandı. Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü binasında bir araya gelerek, kınama açıklaması yaptı. 
 
HDP Haliliye İlçe Eşbaşkanı Hatice Göktepe, söz konusu durum karşısında sessiz kalmayacaklarını vurgulayarak, “Kobanê'de Kürt kadınlarına yönelik saldırıya da sessiz kalmıyor, kınıyor ve lanetliyoruz” dedi. “Kadınların mücadelesi iktidarınızı sarsıyor ve egemenliğinizi kaybetmekten korkuyorsunuz” diyen Göktepe, şunları söyledi: “Fütursuzca her an her yerde kadın mücadelesine ve kazanımlarına saldırıyorsunuz. Kadın mücadelesi sizin bu barbar zihniyetinize karşı onuruyla, öz iradesiyle varlığını sürdürecek ve kazanacaktır. Bundan hiçbir kadının şüphesi olmamalıdır. Kadınlar toplumun her alanında birleşmeli, örgütlenmeli ve kadın mücadelelerine güç vermelidir. Çünkü kadınlar birlikte güçlüdür. Topyekun saldırılara karşı kadınlar olarak topyekun direniş cevabı vermeliyiz” dedi. 
 
Açıklama, “jin, jiyan, azadî” sloganı ve alkışlarla son buldu.