Avukat Ok ve Acar’a hapis cezası

img
İSTANBUL - MLSA Eşdirektörü avukat Veysel Ok ve Özgür Düşünce muhabiri Cihan Acar'ın yargılandığı davada karar çıktı. Ok ve Acar'a ayrı ayrı 5'er ay hapis cezası verildi.
 
Medya ve Hukukçular Derneği (MLSA) Eşdirektörü avukat Veysel Ok ile Özgür Düşünce muhabiri Cihan Acar hakkında "devletin yargı organlarını alenen aşağılama" iddiasıyla İstanbul 2'nci Asliye Mahkemesi'nde açılan davanın karar duruşması görüldü. Ok’un katıldığı duruşmaya Acar katılmadı. Almanya, ABD ve Hollanda konsoloslukların temsilcilerinin yanı sıra İngiltere Barosu’na bağlı avukatların da izlediği duruşma kimlik tespiti ile başladı.  
 
'TÜRKİYE'DE YARGI BAĞIMSIZ DEĞİL'
 
İlk olarak söz ayan Ok, Türkiye'de yargının bağımsız olmadığına dair düşüncelerini paylaştığı için yargılandığı belirtti. Ok, "Türkiye'de yargının bağımsız olmaması fikri sadece benim düşüncem değil. Birçok hukukçunun hemfikir olduğu bir düşünce. Bende bu kapsamda bir hukukçu olarak ifade özgürlüğü temelinde eleştiri yaptım. Yapılan suçlama aynı zamanda Avrupa insan hakları normlarına uygun değildir. Bu nedenle beraatımı talep ediyorum " dedi. 
 
'USULÜ UYGUN DEĞİL'
 
Ardından söz alan Ok'un avukatlarından Zelal Pelin Doğan, basın kanununda belirlenen 4 aylık süre zarfının geçmesinden dolayı dava açılması usulü uygun olmadığını belirtti. Müvekkilinin bir avukat olarak yargıyı eleştirme hakkına sahip olduğunu ifade eden Doğan, "Hukukçularında gazeteciler gibi ifade etme özgürlüğünün geniş kapsamda ele alınması gerekir" ifadelerini kullandı. 
 
'İFADE HÜRRİYETİ KAPSAMINDA'
 
Ok'un avukatlarından Doğuşcan Aydın Aygün de, müvekkili Ok'un 2015 yıllında gazeteci Acar'a vermiş olduğu bir röportajın suç teşkil etme ideasıyla dava açıldığını hatırlattı. Aygün, "Müvekkilim röportajda yargıya bir takım eleştiri yapmıştır. Anayasanın 25'inci ve 26'ncı maddeleri kapsamında bu eleştiriler ifade hürriyete kapsamındadır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10'uncu maddesine ve AYM kararlarına göre yerel mahkemeler bu karara uymak zorundadır. Bu nedenle müvekkilimin beraatını talep ediyorum" dedi.
 
'GAZETECİLİK FAALİYETLERİ KAPSAMINDA'
 
Acar'ın hazır olmadığı duruşmada söz alan avukatı Mustafa Söğütlü ise "Ok birçok gazetecinin avukatlığını yaptı. Müvekkilim Acar da gazetecilik faaliyeti kapsamında Ok'la röportaj yapması kadar normal bir şey yoktur. Müvekkilimin haber değeri olan biriyle haber yapması zaten gazetecilik faaliyetidir. Beraat talep ediyoruz" şeklinde konuştu.
 
'5'ER AY HAPİS CEZASI'
 
Savunmaların ardından mahkeme başkanı duruşmaya ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme Ok ve Acar'a ayrı ayrı 5'er ay hapis cezası verdi. Mahkeme verilen hapis cezalarının hükmünün infazını ise geriye bıraktı.