12 HAZİRAN 2019 GÜNDEMİ

* Suruç'ta AKP'li vekil İbrahim Halil Yıldız'ın yakınları ve korumaları tarafından öldürülen Hacı Esvet Şenyaşar ve oğulları Celal ile Adil Şenyaşar olayının üzerinden bir yıl geçti. Olayın tek tutuklusu olan ve babası ile kardeşlerini yitiren Fadıl Şenyaşar'ın annesi Emine Şenyaşar, “Neden hem ölen biz, hem de tutuklanan biziz” diye sordu.
 
*  Torbalı ilçesinde gözaltına alındıktan sonra işkenceye maruz kaldığını anlatan Yiğit Üste’in şikayetini “Kovuşturmaya yer yoktur” kararı veren savcı, Üste’nin babası ile avukatını suçladı. Baba için “suç kaydı bulunuyor” diyen savcı, avukatı da müvekkili yönlendirmekle suçladı. 
 
* Kürt meselesinin bölgesel ve küresel gelişmelerle artık "Kürdistan" meselesine dönüştüğünü söyleyen KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, bunu kabul etmek istemeyen devlet ve iktidarın Samsun fotoğrafı üzerinden mesaj verdiğini belirtti. Çiftyürek, o fotoğrafa karşı Kürt siyasetlerinin "Öcalan'ı gözeten bir ulusal ittifakla bu süreci götürmesi" gerektiğini söyledi.
 
*  KHK ile kapatılan Azadiya Welat gazetesinin 2016 yılında Cizre’de bodrumlarında öldürülen Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş ve 26 çalışanı hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.
 
* Açlık grevinin sonlanması ardından birçok cezaevinde kelepçeli muayene, röntgen çekimi ve kan alımının yapılmamaya çalışıldığını belirten İHD MYK Üyesi Nuray Çevirmen, insanlık dışı uygulamalara son verilmesi gerektiğini belirtti. 
 
* Önceki gün toplanan HDP MYK, İstanbul seçimlerine ilişkin önemli kararlar aldı. HDP, İstanbul’da tek bir oyun bile boşa gitmemesi için yoğun çaba sarf edecek.
 
* İstanbul Belediyesi seçimine ilişkin konuşan Kürt seçmenler, Bitlis’te Kürtçe tabelaların kaldırılması ve Dersim üzerine yürütülen tartışmaya dikkat çekerek, iktidarın Kürtler konusunda samimi olmadığını ve bu tutumun sandığa yansıyacağını dile getirdi. 
 
* Nusaybin'deki sokağa çıkma yasağı ardından inşasına başlanan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim malzemesi yaptığı TOKİ konutları aradan geçen 3 yıla rağmen hak sahiplerine teslim edilmedi. Söz konusu konut inşaatlarında milyonlarca TL'lik yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle inceleme başlatıldığı bilgisine ulaşıldı. 
 
* Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nde konuşan İSİG İzmir Meclisi Girişimi’nden Mustafa Güven, 2019 yılının ilk 5 ayında 26 çocuğun yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, ekonomik kriz sürdüğü müddetçe çocuk işçi ölümlerinin yaşanmaya devam edeceğini söyledi. 
 
* Çayırova'da 4 işçinin yaşamını yitirdiği fabrika yangına ilişkin konuşan BAMİS ve DEV-TEKSTİL temsilcileri, “Biz Soma’dan biliyoruz, işçileri göz göre göre ölüme gönderen patronlar ve yöneticiler göstermelik tutuklanıyorlar” dedi.
 
* Tarım arazilerinde hasat dönemiyle birlikte yakılan anızların hem toprağa hem de insan sağlığına zarar verdiğini belirten ZMO Diyarbakır Şube Başkanı Samet Ucaman, yetkilileri önlem almaya ve çiftçileri bilinçlendirmeye çağırdı. 
 
* Hakkari’de yaylaya çıkarılan koyun sürüsü ve onları güden çobanlar, Erziki Deresi’nin yükselmesiyle birlikte köprü olarak kullanılan beton künklerin (büz) sular altında kalması sonucu derenin öteki kıyısında mahsur kaldı. 
 
* Geleneksel dokuma anlayışını modern yaklaşımla uygulayan sanatçı Simla Uğur, “Dokuma bir yolculuktur benim için, kadını tutsak eden eril zihniyete bir başkaldırıdır ” dedi.
 
* “Yargı reform” paketinde yeni hiçbir şey olmadığını söyleyen FİDH eski Genel Başkan Yardımcısı deneyimli hukukçu Yusuf Alataş, “Genel zihniyet değişmedikçe belge çıkarmakla, belge yayınlamak ile mesafe alınamaz. Biz bu noktaya 17 yıllık iktidar sonucunda geldik ve aynı iktidar bugün sorunların var olduğunu söylüyor ve düzelteceğine dair önüne bir hedef koyuyor ama bu hedefi bir çok defa önünüze koydunuz” dedi.
 
* Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haziran ayına ilişkin Para Politikası Kurulu Toplantısında faiz kararını açıklayacak. 
 
* Çorlu tren kazasında yaşamını yitirenlerin aileleri AYM önünde birararaya gelecek. (10.00)
 
* Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetine dair açılan davanın duruşmasına İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.(10.00)
 
* ÖHD üyesi Avukat Can Tombul'un tutuklu yargılandığı davanın duruşması İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. (11.00)
 
* İHD Adana Şubesi,12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mucadele Günü dolayisiyla dernek binalarinda basın açıklaması yapacak. (12.30)
 
* HABER-SEN Diyarbakır Şubesi, şube başkanlarının önce açığa alınması ardından ihraç edilmesine ilişkin Sur ilçesindeki PTT Baş Müdürlüğü önünde basın açıklaması düzenleyecek. (12.30)
 
 *TBMM Genel Kurulda, yeni askerlik sistemini düzenleyen Askeralma Kanunu Teklifi görüşülecek. (14.00)
 
* Doğu ve Güneydoğu Dernekler Platformu (DGD), HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın katılımıyla, Sefaköy'de bulunan Klas Düğün Salonunda süreçe ilişkin değerlendirme toplantısı düzenleyecek. (19.00)