Kayyum mahalleliden habersiz mahallenin ismini değiştirdi

img

VAN – Edremit Belediyesi kayyumu, ilçeye bağlı Fırat Mahallesi’nin adını halka sormadan değiştirdi. HDP’nin tulum oy çıkardığı mahallenin ismi yazılı tabela birçok kez özel hareket polisleri tarafından panzerle yıkılmıştı. Halk, mahallenin ismini geri istiyor. 

Van'ın Büyükşehir Belediyesi statüsü aldığı 29 Mart 2014 yerel seçimleri sonrası halkın büyük bir bölümünün imzası ile Hacıbekir ve Şabaniye mahallelerinin birer bölümü birleştirilerek Fırat Mahallesi kuruldu. Mahallede toplanan yüzlerce imza ile Edremit Belediyesi'ne başvuran halk, 1999 yılında öldürülen Fırat Karakoyun'un isminin verilmesini istedi. Belediye meclisinde AKP’li üyelerin de imzasıyla kabul edilen isim, önce valilik, ardından İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmıştı. 
 
SEÇİMLER SONRASI DEĞİŞTİ 
 
24 Haziran seçimlerinde HDP'nin 4 bin 405, AKP'nin ise 875 oy aldığı mahallenin ismi Edremit Belediyesi kayyumu Atıf Çiçekli tarafından değiştirildi. Kayyum Çiçekli sosyal medya hesabından bir video yayınlayarak isim değişikliğini bildirdi. Kendilerinden habersiz mahallerinin isminin değiştirilmesine tepki gösteren halk, "Mahallenin isminin olduğu tabela defalarca polis tarafından ezildi, yerinden söktürüldü. Biz mahalliler olarak her seferinde o tabelayı kaldırıp yerine tekrar diktik. Bu sefer kayyum mahallenin ismini tümdün değiştirdi" dedi. 
 
'ÖNCE ZIRHLI ARAÇLA EZDİLER SONRA DEĞİŞTİRDİLER'
 
Mahallelerinin isminin değiştirilmesini istemeyen Reşit Erkol, adlı yurttaş, “Hiç kimse mahallenin ismini değiştirirken bize bir şey sormadı. Mahalle sakini olarak ismin değiştirilmesine karşıyım. Mahallenin ismi Fırat olarak kalsın. Kayyum 'halkın isteği üzerine değiştirdik' diyor. Bu mahalleden kimse ismin değiştirilmesini istemiyor. Peki bu nasıl halkın isteği oluyor? Kesinlikle bu kararla ilgili bizlere danışılmadı. Biz DBP'li belediye döneminde imza toplayarak mahallenin ismini kendimiz belirledik. Belediye meclisi de bu kararımızı aynen meclisten geçirmişti. Mahallemizin isminden memnunuz ama demek ki kayyum memnun değilmiş. Fırat mahallesinin tabelası birçok kez zırhlı araçlar tarafından ezildi. Biz yine yerine taktık ama bu kez kökten ismini değiştirdiler" diye belirtti. 
 
'KİMSE BİZE SORMADI'
 
Mahallilerden Fahrettin Soya da, mahallenin isminin değiştirilmesini istemediklerini belirterek, “Hiç kimsenin mahallenin isminin değiştirilmesi noktasında bize başvuru yapmadı, bizden görüş istemedi. Mahallemizin ismi aynı kalsın istiyoruz. Mahallemizin ismi gayet anlaşılır ve güzel bir isim. Neden değiştirmek istiyorlar?” diye konuştu.
 
‘TEKRAR FIRAT YAPACAĞIZ'
 
Mahallelerden Behice Abi de, isim değişikliğinin kendilerinden habersiz yapıldığını vurgulayarak, şunları dile getirdi: “Biz bu mahalleyi Fırat Mahallesi olarak bildik ve hep öyle de kalacaktır. İsmi değişse de biz yine Fırat demeye devam edeceğiz. Belediyemiz seçimde kazandığı zaman mahallenin ismi tekrar Fırat mahallesi olacak. Ne olursa olsun bizim için mahallenin adı değişmez.”
 
'KABUL ETMİYORUZ'
 
Mahalleli Saadet Öklü de, şunları söyledi: “Mahalleye verilen yeni ismi kabul etmiyoruz. Mahallenin ismi değiştirilirken bizim görüşümüz alınmadı. Halk adına bu yalanı söylüyorlar. Önümüzdeki seçimlerde belediyemizi kazandığımızda yine mahallemizin ismi Fırat olacaktır. Ne yaparlarsa yapsınlar bunu kabul etmeyeceğiz.”
 
ÇETİN: HALKIN HAFIZASINI YOK ETMEKTİR
 
Konuya ilişkin bilgi veren yerine kayyum atanan Edremit Belediyesi Eşbaşkanı Sevil Rojbin Çetin, yurttaşların imza ile belediye başvurarak mahalle isminin Fırat olmasını istediklerini hatırlatarak, meclisteki oylamaya AKP’li üyelerinde katıldığını belirtti. Çetin, "Kayyumun amacı halkın hafızasını yok etmektir" diye konuştu. 
 
Kayyum Çiçekli, internet üzerinde yaptığı duyuruda, Fırat Mahallesi isminin bundan sonra Selahattin Eyyubi olacağını söyledi.