Cizre bodrumlarında öldürülen Erdin için açılan dava duruşması görüldü

img
MARDİN – Cizre’deki yasak sırasında mahsur kaldıkları evlerin bodrum katlarında öldürülenlerden biri olan 17 yaşındaki Murat Erdin için, İçişleri Bakanlığı hakkında açılan maddi ve manevi tazminat davasının duruşması görüldü. 
 
Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 ve 2 Mart 2016 tarihleri arasında ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” sırasında mahsur kaldıkları evlerin bodrum katında öldürülenlerden biri olan 1999 doğumlu Murat Erdin’in ölümüne ilişkin Mardin 1’inci İdare Mahkemesi’ne, İçişleri Bakanlığı hakkında açılan maddi ve manevi tazminat davasının duruşması görüldü. 
 
Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) avukatlarının talebi doğrultusunda açılan dava duruşmasında, ÖHP avukatlarından Newroz Uysal, Hüseyin Tül, İlyas Tarım ve Nurcan Özdağan hazır bulundu. Avukatların savunma yaptığı duruşmada, yasaklar döneminde yaşanan mağduriyetlere dikkat çekildi. 
 
OTOPSİ TUTANAKLARI BİRBİRİ İLE ÖRTÜŞMÜYOR
 
Yasakların hukuki olmadığını belirten avukatlar, Erdin’in yaşamını yitirmesinin tekil ve özel bir durum olmadığını belirtti. Sivillerin hedef olarak seçilmesinden kaynaklı birçok ölümün yaşandığını kaydeden avukatlar, Erdin’in vücudunda oluşan travma ve yaraların nedeninin tespit edilmediğine vurgu yaptı. Dosyaya bakan savcılığın etkili soruşturma yürütmediğini ve cezasızlık politikası ile hareket edildiğini söyleyen avukatlar, Erdin’in ölümüne ilişkin hazırlanan Adli Ölüm Muayene tutanağı ile otopsi tutanağının birbiri ile örtüşmediğini ifade etti. 
 
MAHKEME GÖRÜNTÜLERİ İSTEMEDİ
 
İçişleri Bakanlığı’nın ölümleri meşru gösterme algısının ulusal ve uluslar arası hukukta bir karşılığının olmadığının altını çizen avukatlar, olay yerine ilişkin görüntülerin mahkeme tarafından hiçbir yerden talep etmediğini hatırlattı. 
 
Avukatlar savunmalarının ardından dava duruşması sona erdi. Mahkeme heyetinin önümüzdeki günlerde kararını açıklaması bekleniliyor.