Ankara’da gözaltına alınan gazeteciler serbest bırakıldı

img

ANKARA – Ankara’da tutuklu gazeteciler için açıklama yapmak isterken darp edilerek, gözaltına alınan gazeteciler Deniz Nazlım, Sibel Yükler ve Yıldız Tar serbest bırakıldı.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) çağrısıyla Diyarbakır’da 16 gazetecinin tutuklanmasına karşı Ulus’ta yapılmak istenen açıklamaya müdahale sırasında gözaltına alınan gazeteciler serbest bırakıldı.

Polis tarafından gazetecilerin Ulus Meydan’a dahi girmesine izin verilmezken Mezopotamya Ajansı Ankara Büro muhabiri Deniz Nazlım ve KAOS-GL için haber yapan gazeteciler Sibel Yükler ve Yıldız Tar gözaltına alınmıştı. Gözaltı sırasında gazeteci Nazlım, yere yatırılarak, ters kelepçelenmişti.  

Ankara Emniyeti Güvenlik Şube’de ifadeleri alınan Nazlım, Yükler ve Tar serbest bırakıldı. Gazeteciler hakkında “2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet” gerekçesiyle işlem yapıldı. Gazeteciler Ankara Gazi Mustafa Kemal Hastanesi’nde yapılan sağlık kontrollerinin ardından serbest bırakıldı.