Şengalli kadınlardan 7 günlük eylem çadırı

img

HABER MERKEZİ- Êzîdî Özgür Kadın Hareketi ve Êzîdî Genç Kadınlar Birliği, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanması talebiyle 7 günlük çadır kurma eylemi başlattı.

Êzîdî Özgür Kadın Hareketi (TAJÊ) ve Êzîdî Genç Kadınlar Birliği, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün sağlanması ve PKK’nin terör listesinden çıkarılması amacıyla, Geliyê Kersê’de bulunan Serokati Bahçesi’nde 7 günlük çadır kurma eylemi başlattıklarını duyurdu.

Zorava ve Guhbel Halk Meclisleri üyeleri ve onlarca Êzîdî kadın da katıldığı eylemde çadır, Öcalan’ın posterleri ve üzerinde “Tecridi Sonlandıracağız, Faşizmi Yeneceğiz, Önder Apo’yla Özgür Yaşayacağız” sloganlarının yazıldığı pankartlarla süslendi. Çadırda aynı zamanda Öcalan’ın Arapça ve Kürtçe kitapları da dağıtıldı.

Çadır kurma eylemi, bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. TAJÊ sözcüsü Sebiha Sebri, eylemlerinin amacına değinerek, “Êzidi toplumu ve Şengalli kadınlar olarak bu eylemle sesimizi her yere ulaştırmak istiyoruz. Bizi bir soykırım fermanından kurtaran, Önder Abdullah Öcalan’ın fikirlerini benimseyen PKK hareketidir” dedi.

Sebri, PKK’nin terör listesinden çıkarılması taleplerine ilişkin de “Önder Apo’nun öğrencileri direnişleriyle DAİŞ çetesini yendi. PKK, soykırım tehlikesiyle karşı karşıya kalan tüm toplumların imdadına yetişiyor. Bunun en büyük örneği de Şengal’dir. Biz Önder Apo ve PKK’ye borçluyuz. Böyle bir örgüt için nasıl terör kavramı kullanılır?” diye sordu.

Konuşmanın ardından Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü konu alan bir sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi.