Avrasya Araştırması: Kayyımlı belediyelerden halkın 51.3'ü memnun değil

img

HABER MERKEZİ - Avrasya Araştırma'nın anketine katılan katılımcıların yüzde 51.3’ü, kayyım ile yönetilen belediyelerin Covid-19 ile ilgili tedbir ve hizmetlerinden memnun olmadığını belirtti. 

Avrasya Araştırma, 9-13 Ekim tarihleri arasında SMS yönlendirmeli online sitemi ile 30 Büyükşehir Belediyesi ve buralara bağlı 100 merkezi ilçeden seçmenlerin katılımıyla seçim anketi gerçekleştirdi. 
 
Katılımcıların 27.9’u AKP, yüzde 25.1’i CHP, yüzde 10.2’si İYİ Parti, yüzde 6.9’u MHP ve yüzde 6.4'ü HDP'den yana tercih kullanırken, yeni kurulan DEVA Partisi 1.9, Gelecek Partisi ise 1.7 oranında tercih edildi. Katılımcıların yüzde 11.2’si ise kararsızlardan oluştu.
 
Kararsızlar dağıtıldığında ise CHP ve İYİ Parti’nin büyükşehirlerde oylarını yükselttiği görüldü. Buna göre CHP’nin oyu yüzde 30.83, İYİ Parti’nin ise yüzde 12.53 oldu. AKP yüzde 34.27 oyda alırken, MHP ise yüzde 8.47’de kaldı.
 
YENİ BAŞKANLAR TEKRAR SEÇİLİYOR
 
Araştırmaya katılanlara, “Yaşadığınız ilin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimi yenilenecek olsa mevcut başkana oy verir misiniz” sorusu da yöneltildi. İstanbul’da yüzde 58.1’i Ekrem İmamoğlu’na, Ankara’da yüzde 57.3’ü Mansur Yavaş’a, İzmir’de yüzde 58.4’ü Tunç Soyer’e “Evet, oy veririm” dedi.
 
Araştırmaya katılanlara sorulan “Yaşadığınız ilçe belediyesinin Covid-19 salgını ile ilgili tedbir ve hizmetlerinden memnun musunuz” sorusuna Millet İttifakı'nın yönettiği ilçelerde yaşayanların yüzde 53’ü “Evet, memnunum” yanıtını verdi. Cumhur İttifakı’nın yönettiği ilçelerde yaşayanların ise yüzde 49.9’u “Evet, memnunum” yanıtını verdi.
 
“Yaşadığınız Büyükşehir Belediyesi’nin Covid-19 salgını ile ilgili tedbir ve hizmetlerinden memnun musunuz” sorusuna Millet İttifakı’nın yönettiği büyükşehirlerde yaşayanların yüzde 55.4’ü ve Cumhur İttifakı’nın yönettiği büyükşehirlerde ise yüzde 48.8’i “Evet” yanıtnı verdi. 
 
KAYYIM BELEDİYELERİ: HAYIR MEMNUN DEĞİLİM
 
Kayyım ile yönetilen belediyelerde ise yüzde 51.3, “Hayır, memnun değilim” yanıtı verildi.
 
Araştırmada 30 Büyükşehir’de yaşayanlara, “Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Covid-19 hasta ve ölüm sayılarının gerçek olduğuna inanıyor musunuz” sorusu da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 56.9’u “Hayır, inanmıyorum” yanıtını verirken, “Evet, inanıyorum” yanıtını verenlerin oranı ise yüzde 24.1 oldu.