Çiftçiler zorda: Borcu borçla kapatıyoruz

img

ADANA - Ekonomik kriz nedeniyle zor dönemden geçen çiftçiler, bu yıl ayrıca aşırı yağış yüzünden verimin yüzde 50 oranında düştüğünü belirterek, "Herkesin bankalara borcu var. Borcu borçla kapatmaya çalışıyoruz" dedi. 

Türkiye'de yaşanan ekonomik krizin etkilerinin yansıdığı alanlardan biri de tarım sektörü. Yaşanan krizin mağduru olan çiftçiler, işçilerin parasını ödemekte zorlanıyor ve borçla üretim yapmaya çalışıyor. 
 
TARLALARINI KİRAYA VERİYORLAR
 
“Mazot pahalı, gübre pahalı, ilaç pahalı. Her şey pahalı. Ama tek ürünü biz satarken ucuz” diyerek yaşadıkları durumu özetleyen çiftçi Ali Tan, mazotun litresi 6,5 TL kuruş, bir kilo taban gübre 2,1 TL, üst gübreyi ise 2,20 TL'den aldıklarını söyledi. Her şeye zam geldiğini söyleyen Tan,“Her girdi yüzde 50 zamlandı. Çiftçiler üretim yapmakta zorlanıyorlar. Tarla sahiplerinin çoğu ekim yapmak yerine tarlalarını kiraya veriyor. Adam zarar etmeden para kazanıyor” dedi.
 
AŞIRI YAĞIŞ VERİMİ DÜŞÜRDÜ
 
Bu yıl aşırı yağışlardan ötürü verimde 50 düşüş yaşandığını belirten Tan şunları dile getirdi; “Aşırı yağışlar ve hava şartlarından dolayı mahsullerin hepsi eksik verdi. Buğday yarı yarıya verdi bu sene. 5 ila 6 ton aldığımız kavun ve karpuzdan bu sene yarısını alıyoruz. Çok yağış verim düşürdü. Poyraz mahsul yetişmeden kuruttu. Mahsullerde durum iç acı değil. Bu yıl pamuk eken zarar eder. Bakanlık geçen sene 700 kilo verdi dönümüne bu sene yıl ise ÇKS’ye 500 kilo verdi. Kazanan şuanda tüccarlardır. Bizler borçla üretim yapıyoruz. Herkesin bankalara borcu var. Borcu borçla kapatmaya çalışıyoruz.” 
 
'İŞÇİNİN PARASINI VERMEKTE ZORLANIYORUZ'
 
Üretim girdilerinin çok pahalı olduğuna dikkat çeken bir diğer çiftçi Cuma Kılıç da bu yıl tarlaya pamuk ektiğini ve durumun kötü olduğunu söyledi. 
 
İşçilere günlük 70 TL yevmiye verdiğini aktaran Kılıç, ektiği tarlanın dönümde en az 700 kilo vermesi halinde zarar etmekten kurtulacağını ve işçilerin paralarını verebileceğini kaydetti. Devletin çiftçiye gerekli desteği vermediğini anlatan Kılıç, bir dönüm pamuğun maliyetinin bin 500 TL’den fazla olduğunu söyledi. Kılıç, “Çiftçi zarar ediyor. İşçi parasını bile vermekte zorlanıyoruz. Aşırı yağışlardan ötürü verim düştü. Perişan durumdayız” dedi.
 
HERKES BORÇLU
 
Girdi maliyetlerinin yükselt olduğunu söyleyen Altan Toygun ise “Herkes borçlu. Kazanan tüccar oluyor. Yani anlayacağın para yok. Durumumuz vahimdir” dedi.