Somalı kadınlar: Madenciler ölmesin diye adalet istiyoruz

img

MANİSA- 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma faciasının üzerinden 5 yıl geçti. Yaşadıkları acıları unutamadıklarını söyleyen katliamda yakınlarını kaybeden kadınlar, “Madenciler ölmesin diye adalet istiyoruz” dedi. 

 
Manisa’nın Soma ilçesinde 2014 yılında 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği maden faciasının üzerinden 5 yıl geçti. Yakınlarını kaybeden aileler, adaletsizliği hukuk mücadelesiyle bire bir yaşamalarının yanı sıra, bugün 301 madencinin yaşamını yitirmesinin yıl dönümünde acılarının tazeliğini koruduğunu söylüyor. 
 
En çok da şirketin yönetim kurulu başkanı  Can Gürkan’ın tahliye eden karara tepkili olduklarını belirten aileler, “Karar bizi bir kez daha öldürdü” diyor. 
 
‘DAVANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM’ 
 
Maden faciasında yaşamını yitiren Ali Kavas’ın Eşi Gülten Kavas,  “Bu ülkede fakire adalet yok” diyerek gösteriyor tepkisini. Faciadan bir hafta sonra Can Gürkan’ın avukatlarının evine geldiğini söyleyen Kavas, avukatların para teklif edip, davadan vazgeçmesini istediklerini belirterek, “O gün çocuklarımı gösterip ‘bu çocukların babadan başka hiçbir şeye ihtiyacı yok2 demiştim. Çocuklarım babalarına kavuşamayacak biliyorum; ama adalet olmazsa daha pek çok çocuk babasız, kadınlar eşinden olacak” diye konuştu. 
 
Gürkan’ın tahliyesine ve maden işletme cezasının kaldırılmasına tepki gösteren Kavas, “Can Gürkan çıktı, üstelik yeniden maden çalıştıracak, bunu istemiyoruz. Hak ettiği cezayı almasını istiyoruz.  Adaleti sağlayana kadar bu davanın peşini bırakmayacağım. Ömrüm ne zaman biterse benim için bu dava o zaman biter” dedi. 
 
‘ADALET YAZISI DUVARDA KALMASIN’
 
Katliamda hayatını kaybeden Mustafa Kaya’nın eşi Naciye Kaya da, hem Gürkan’ın tahliye edilmesine hem de Soma Katliamı’nın yıl dönümünde yaşadığı duyguları anlattı.  Kaya, “Karar bizi bir kez daha öldürdü. Adaletin yerlerde süründüğünü bir defa daha gördük. Daha önce ağabeyimi de madende kaybettim, onda da ceza verilmemişti. Patronu yine cezalandırmadılar. Bizi savundu diye avukatımız cezaevinde tutulurken, 301 insanın ölümünden sorumlu Can Gürkan’ı serbest bıraktılar. Adalet böyle olmamalı. Adalet yazısı duvarda kalmasın, zengine işlemesin, garibanlara da işlesin” dedi. 
 
‘MADENCİLER ÖLMESİN DİYE ADALET İSTİYORUZ’
 
Kaybettiği eşinin bir daha dönmeyeceğini, çocuklarına yaşadıklarını unutturamayacağını bildiğini söyleyen Kaya, şu an madenlerde çalışan işçiler ölmesin, çocukları babasız kalmasın diye adalet istemeye devam edeceğini ifade etti. Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katliamdan az bir süre önce madene onay belgesi vermesini hatırlatan Kaya, “Bir ortaklık söz konusu burada. Devletle maden sahiplerinin ortaklığı var. Can Gürkan’ın tahliye edilmesi de bunun delilidir. Bu ortaklığa karşı adalet mücadelemiz sürecek” ifadelerini kullandı.
 
‘DAVANIN ADİL BİR SONLA BİTMESİ GEREKİYOR’
 
Katliamda eşi Hakan Uçkun’u kaybeden Sibel Uçkun da, bunca yıldır yürüttükleri adalet mücadelesinin Can Gürkan tahliye edilmiş olsa da bitmeyeceğini söyledi. Katliamın üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen acılarının geçmediğini vurgulayan Uçkun, yaşanan adaletsizliğe isyan ettiklerini anlattı. Davanın adil bir şekilde sürebilmesi için sorumluların peşini bırakmayacaklarını söyleyen Uçkun, “Yeni katliamların yaşanmaması için bu davanın adil bir sonla bitmesi gerekiyor” vurgusunda bulundu.