DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: TARİŞ’te olanların ülkenin özetidir

img
İZMİR - TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Fabrikası’nda işten çıkarılan 7 işçi için açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Tariş’te yaşananların Türkiye’deki çalışma yaşamının özeti olduğunu kaydetti. 
 
İzmir’de TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Fabrikası’nda işten çıkarılan 7 işçi için destek açıklaması yapıldı. DİSK Ege Bölge Temsilciliği ve bağlı sendikaların çağrısıyla, Çiğli’deki TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Fabrikası önünde yapılan açıklamaya, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan katıldı. İşçiler fabrikanın önünde “39 yıl sonra TARİŞ direnişi” pankartı astı. 
 
ÇERKEZOĞLU: TARİŞ’TE OLANLAR ÜLKENİN ÖZETİDİR
 
Aydın Büyükşehir Belediyesi’nde otobüs şoförü olarak çalışırken, DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesi ile işten çıkartılan belediye işçileri de eyleme katılarak destek verdi. Arzu Çerkezoğlu, “TARİŞ gelenektir, mücadeledir. 39 yıl sonra bugün yine TARİŞ direnişinde omuz omuzayız” dedi. Çalışma Bakanı ve Cumhurbaşkanı’nın yaşananlara sessiz kalarak suça ortak olduklarını söyleyen Çerkezoğlu, TARİŞ’te yaşananların Türkiye’deki çalışma yaşamının özeti olduğunu kaydetti. 
 
‘TARİŞ İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİNİ SELAMLIYORUM’
 
Çerkezoğlu, “ Bugün Türkiye’de her 4 gençten 1’i işsiz. Büyük kentlerde her 3 kadından 1’i işsiz ve Türkiye’de her 100 işçiden yalnızca 10’u sendikalı. Bu kara tablonun yalnızca bir tane sorumlusu var. 16 yıldır bu ülkeyi yöneten AKP iktidarıdır. TARİŞ’te, Flormar’da, Cargill’de patronlar sendikalı oldukları için işçileri işten çıkardı. Patronlar şunu unutmasınlar işçi sınıfının örgütsüz, sendikasız olduğu ülkede kimsenin rahatı, huzuru olmaz. Böyle bir ülkede demokrasiden de söz edilemez. TARİŞ işçisi arkadaşlarımız burada aynı zamanda bir demokrasi mücadelesi vermektedir. Bu ülkede artık korunacak demokrasi yoktur. Kurulacak demokrasi vardır. Bu ülkede demokrasiyi kuracak, cumhuriyete sahip çıkacak ve emeğin ülkesini kuracak ancak ve ancak işçi sınıfıdır. Burada TARİŞ yönetimini atılan işçileri geri almaya ve bizimle masaya oturmaya davet ediyoruz. TARİŞ işçisi arkadaşlarımızın direnişini selamlıyorum ve DİSK olarak sonuna kadar bu direnişin arkasında olacağımızı belirtiyorum” şeklinde konuştu.