Merkez Bankası'ndan dolar açıklaması

img
HABER MERKEZİ -  Merkez Bankası, doların 4.50 seviyesini görerek yeni bir rekor kırması üzerine “sağlıksız fiyat oluşumlarına karşı gerekli adımların atılacağını” açıkladı. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere AKP Genel Merkezi'ne gitti. 
 
Güne 4.46 seviyelerinde başlayan dolar/TL kuru, iç ve dış dinamiklere bağlı olarak yeni bir rekora imza atarak 4,5011 seviyesine kadar yükseldi. Euro ise 5,3250 zirvesine ulaştı. Bunun üzerine ise Merkez Bankası’ndan "Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır" açıklaması geldi. 
 
Bu açıklama üzerine dolar kuru 4.45 TL seviyelerine geriledi. 
 
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ise, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüşmek üzere AKP Genel Merkezi'ne gitti. Yapılacak bu görüşmeye Başbakan Binali Yıldırım ve Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın da katılacağı belirtildi.
 
Dolar ve euroda son dönemde yaşanan hızlı hareketler yaşanıyor. Dün de Moody's ve ABD faizleri ile birlikte yükselişe geçen kurlar 4.46 liraya kadar çıkmıştı. 
 
TCMB'nin olası adımlarının yanı sıra bugün piyasalarda Mart ayına ilişkin sanayi üretimi ABD verileri ve Halkbank yetkilisi Hakan Atilla'nın ABD'de bugün gerçekleşecek dava süreci izleniyor.
 
Türk Lirası bu yıl dolar karşısında yüzde 15'e yakın değer kaybederek gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en çok değer kaybedenlerden biri durumunda.