Okey masasında yük taşımayı bekliyorlar

img
ŞIRNAK - Türkiye ile Federe Kürdistan Bölgesi arasında yaşanan "referandum" krizinden bu yana Habur Sınır Kapısı’nda geçen ticari araç sayısı neredeyse yüzde 50 oranında düştü. Yerel firmaların yüzde 30’u iflas bayrağı çekerken, işsiz kalan şoförler kahvehanelerde okey oynayarak yük taşımayı bekliyor.
 
Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nde 25 Eylül 2017 tarihinde yapılan “Bağımsızlık referandumu” sürecinde Türkiye’nin kapatma tehdidinde bulunduğu Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Habur Sınır Kapısı’nda son dönemlerde ciddi bir durgunluk hakim. Bölge halkı için önemli bir gelir kapısı olan sınır kapısından geçen araç sayısında her geçen gün daha da düşüş yaşanıyor.
 
Irak ve Federal Kürdistan Bölgesi, Türkiye'nin en büyük ticaret ortaklarından biri. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Ocak-Temmuz 2017 verilerine göre Irak ihracatta, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin ardından üçüncü sırada geliyor. TÜİK'e göre, Türkiye'den Irak'a bu dönemde 5,4 milyar dolarlık ihracat yapıldı. 
 
Ancak bünyesinde 2 bin 800 ihracatçıyı bulunduran Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birlikleri'nin Başkanı Abdülkadir Çıkmaz’a göre ise, 2017 yılında Irak ile 1 milyar 900 milyonluk ihracat yapıldı. Bunun 100 milyon haricindeki kısmı, doğrudan Habur sınır kapısından yapıldı.
 
ARAÇ SAYISINDA YARI YARIYA DÜŞÜŞ
 
Ticaret hacminin genişliğinden dolayı yüzlerce insanın geçimini sağladığı sınır kapısından, geçtiğimizi yıllarda günlük 2 bini aşkın araç giriş ve çıkış yapılıyordu. Türkiye ile Kürdistan Bölgesel yönetimi ile arasında yaşanan gerginliğin ardından ise, bu rakam yarı oranda düşüş kaydetti.
 
Türkiye ve Irak’ın, Federal Kürdistan Bölgesi üzerinde “fiili bir ambargo” uyguladığı görüşündeki ilçedeki kimi firma yetkilileri, her iki ülkede de yaşanan çatışmaların bu düşüş üzerinde ciddi bir etkiye sahip olduğunu kaydetti. Bölgedeki istikrarsızlığın, ciddi güven kaybına neden olduğunu da dile getiren firma yetkilileri, olumsuz gidişatın en çok yerel halkı etkilediğini ifade etti. 
 
YEREL FİRMALARIN YÜZDE 30’U İFLAS BAYRAĞI ÇEKTİ 
 
Yaşanan düşüşten en çok etkilenen Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçeleri ile Mardin’in Kızıltepe, Nusaybin ilçelerinde bulunan yerel firmalar oldu. Son 4 aylık süreçte her dört kentte bulunan firmaların yüzde 30’unun iflas bayrağı çektiği belirtiliyor. Yerel firmaların üst üste kapanmasından doğrudan etkilenenlerin başında ise, şoförler geliyor.
 
OKEY MASALARINDA İŞ BEKLİYORLAR!
 
Özellikle Silopi’deki şoförlerin birçoğu, araçlarıyla taşıyacak yük bulunmadıkları için zaman geçirdikleri kahvehane masalarında iş almayı bekliyor.
 
Antep ve Mersin gibi kentlerde bulunan büyük firmaların sadece şuan sınır hattında ihracat yapabildiğini belirten şoförler, böyle gitmesi durumunda çalışmak için metropol kentlerine gitmek zorunda kalacaklarını söyledi.
 
MA / Gökhan Altay