KESK’lilerin açıklaması Erdoğan’a takıldı

img

MERSİN - Mersin Valiliği, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın kente gelişi gerekçesiyle KESK'lilerin ihraçlarla ilgili yapmak istediği açıklamaya izin vermedi. 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mersin Şubeler Platformu, her Cumartesi ihraç edilen kamu emekçilerin işlerine iade edilmesi talebiyle Özgür Çocuk Parkı'nda yaptıkları açıklama bugün partisinin il kongresine katılacak olan AKP Genel Başkanı Tayip Erdoğan'dan dolayı yasaklandı. Mersin Valiliği, Erdoğan’ın gelişinden dolayı kamu çalışanlarının eylemine izin verilmedi. 
 
Kamu çalışanları Eğitim Sen Şubesi'nde açıklamalarını gerçekleştirip, valiliğin kararını protesto etti. KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Yusuf Kaya, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) yaşanan ihraçların üzerinden yaklaşık 20 ay geçmesine rağmen ihraç edilen kamu emekçilerinin büyük bir bölümü için adli ya da idari herhangi bir soruşturma açılmadığını belirtti.
 
Haklarında soruşturma açılan yüzlerce üyeleri için ise takipsizlik veya beraat kararı verildiğini hatırlatan Kaya, “OHAL komisyonu yapmış olduğu açıklamada; 6 bin 400 dosyanın incelenmiş olduğunu, incelenen bu dosyalara ilişkin olarak 6 bin 300 dosyaya ret kararı ve 100 iade kararı verdiğini duyurdu. Görev süresi 2 yıl olan bu komisyonun bir yılı aşkın bir sürede sadece 6 bin 400 dosyayı incelemesi, kurulan bu komisyonda adaletin çıkmayacağının bir göstergesidir. İncelemeler 15 yılda ancak tamamlanmış olacaktır. Hukuki süreci uzatmaktan başka bir işlevi olmadığı anlaşılan bu tür oyalama taktiklerinden derhal vazgeçilmeli. Mağdur edilen yüz bini aşkın kamu görevlilerinin işlerine iade edilmeleri derhal sağlanmalıdır” diye konuştu.