‘Güvenlik soruşturması’ 150 bin işçiyi işsiz bırakacak

img

İZMİR – Hükümetin KHK ile getirdiği “taşeron düzenlemesi” 150 bini aşkın işçiyi “güvenlik soruşturması” gerekçesiyle işsiz bırakmakla karşı karşıya getirirken, işçiler adalet ve barış talebinde bulundu. 

Hükümetin Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkardığı 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile getirdiği “Taşeron düzenlemesi” binlerce kamu çalışanı işçiyi “güvenlik soruşturması” adı altında işsiz bırakma tehdidiyle karşı karşıya getirdi. Hükümetin “kadro müjdesi” olarak sunduğu düzenlemeyi, mülakat, sınav ve sicil kaydına bağlaması binlerce kişinin hayalini yıktı. Daha önce herhangi bir nedenden dolayı hüküm giymiş olan insanların, kadro başvurusu reddediliyor. Ülke genelinde başvuruları reddedilecek işçi sayısı 150 bini aştığı tahmin ediliyor. Şartsız, ayrımsız kadro talep ederken işçiler, bu durumdan kurtuluşun demokrasi, adalet ve barışta olduğunu dile getirdi. 
 
‘BİZ VERDİKLERİ MAAŞLA KENDİLERİ GEÇİNSİN’
 
Adalet ve hak talebinde bulunan taşeron işçisi Satılmış Kirpiksiz, “İşçiler hak istiyor. İşçiler ayrımsız, şartsız kadro istiyor. İşçi iş ister. Emek ister, aş ister” dedi. Aldıkları asgari ücretle geçinemediklerini belirten Kirpiksiz, hükümet yetkililerine seslenerek, “Ev kirasının, elektrik, su parasının kaç lira olduğunu biliyorlar mı? Bizim aldığımız maaşla kendileri geçinsinler biz bu maaşa ses çıkarmayacağız” diye konuştu. 
 
‘BARIŞ İSTENMEZ Mİ?’
 
OHAL süreci ve Efrin’e dönük saldırının yükünü işçinin çektiğini hatırlatan Kirpiksiz, ülkenin bu durumdan çıkabilmenin yolu barış olduğunu dile getirdi. 
 
‘SUÇA TEŞVİK EDİYORLAR’
 
Çocukları için iyi bir gelecek istediklerini ifade eden taşeron işçisi Ercüment Temel de, geçinemediğini söyledi. KHK düzenlemesinden sonra işsiz kalmakla karşı karşıya olduğunu aktaran Temel, bu uygulamanın kendisi suça teşvik olduğunu vurguladı. İşçilerin “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganını hatırlatan Temel, işçilerin taleplerinin yerine getirilmesi ve ülkede bir an önce barışın tesis edilmesini istediklerini belirtti. 
 
‘İNSANLARI ÖLDÜRÜYORLAR’
 
OHAL ve Efrin saldırısının her bakımdan işçiler ve toplumu etkilediğini sözlerine ekleyen Temel, savaşın yükünün işçiye, topluma yüklendiğini ve bu savaşın gereksiz olduğunu ifade etti. Savaşın sadece insan ölümlerine sebep olduğunu hatırlatan Temel, “Evlatlarımıza yazık. Kürdü, Türkü, Alevisi, Sünnisi ölen her insana yazık. İnsanları öldürüyorlar. Tek sıkıntı o insanlar ölmesin” dedi.