Taşeron işçiler iş bıraktı: Hükümet istifa

img

İZMİR – Hükümetin 696 Sayılı KHK’yle hayata geçirdiği “Taşeron düzenlemesi” sonucu binlerce işçinin işsiz kalacağını belirten Genel -İş Sendikası, hükümeti istifaya çağırdı. 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na DİSK) bağlı Genel- İş Sendikası ve Belediye – İş Sendikası, hükümetin 696 Sayılı KHK’yle getirdiği "taşeron düzenlemesi" sonucu binlerce işçinin “güvenlik sorgulaması”na takılarak işsiz kalacak olmasını iş bırakma eylemiyle protesto etti. Örgütlü oldukları her yerde yarım günlük iş bırakan sendikalar, Konak’ta bulunan Başbakanlık binası önünde toplandı. İşçilerin toplanmasından önce Konak Meydanına çok sayıda TOMA aracı ile birlikte yüzlerce çevik kuvvet ve sivil polis sevk edildi. Uzun namlulu silahlarla görüntülenen polisler, alanı ablukaya alırken, işçiler, sık sık "Hükümet/ AKP yasanı al başına çal", "Birleşe birleşe kazanacağız", “Hükümet istifa”, "İş ekmek yoksa barış da yok", "Direne direne kazanacağız" ve "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz" sloganları attı. İşçiler, "Taşeron yasaklansın herkese güvenceli iş", "Suçlu değil işçiyim ekmeğime dokunmaz ve "Çalışırken müjde dedin sonra işimizden ettin" dövizleri açtı. İşçilere DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı hitap etti. 
 
‘İŞÇİLER SUÇ İŞLEMEYE TEŞVİK EDİLİYOR’
 
AKP’nin OHAL ile ülkeyi yönetmeye çalıştığını belirten Sarı, 696 Sayılı KHK ile AKP’nin taşeron işçilerin sorunlarını çözmek yerine derinleştirdiğini vurguladı. İşçilerin sorunlarının çıkmaza girdiğini belirten Sarı, 696 Sayılı KHK il eşitlik ilkesinin göz ardı edildiğini ifade etti. Taşeron belediye işçilerine getirilen düzenleme ile kadro verilmediğini vurgulayan Sarı, “Merkezi idarede kadro verilirken, belediyelerde çalışan alt işveren işçileri belediyelere değil, belediye şirketlerine geçiş yapmaya zorlanmaktadır. Bu Anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır” diye konuştu. Taşeron işçilerden devlet memurları için istenen koşulları sağlamalarının istendiğini belirten Sarı, uygulamanın hukuki temeli olmayan bir keyfiyet olduğunu vurguladı. 
 
‘HUKUK DIŞI BİR UYGULAMA’
 
Binlerce taşeron işçisinin hukuk dışı uygulamalarla karşı karşıya olduğunun altını çizen Sarı, “Bu işçiler kadro beklerken işsiz kalacaktır. Şimdi sabıka kaydı nedeniyle ortaya çıkan belki daha sonra da güvenlik soruşturması nedeniyle karşımıza çıkması beklenen durum büyük bir toplumsal açmaza neden olacak boyuttadır. İşsizliğe mahkum edilecek binlerce işçi nasıl yaşamlarını sürdürecektir. Bu durumdaki üyelerimizin toplumun dışına itilmesine neden olacaktır. Bu uygulama ile işçiler adeta suç işlemeye teşvik edilmektedir” diye konuştu. 
 
‘ŞARTSIZ HERKESE KADRO’
 
Kadroya geçmek için başvuran 150 bine yakın işçinin başvurularının güvenlik soruşturması sonrası şartları taşımadıkları gerekçesi ile reddedildiğini ifade eden Sarı, “696 Sayılı KHK’nin kamuya geçiş hükümleri oldukça problemli ve sürekli engellerin ortaya çıktığı bir düzenlemedir. Bu KHK’nin sorumlusu AKP’dir” dedi. AKP’li kurmayların daha önceki açıklamalarında taşeronun sonlandırıldığı veya son bulacağı yönünde açıklamalar yaptığını hatırlatan Sarı, “Hayaller kadro. Gerçekler belediye şirketleri, gerçekler güvenlik soruşturması, sınav, mülakat, gerçekler 200 bin işçinin taşeron olarak devamı, 150 bin eski hükümlü, emekli ve engelli işçilerin işsiz kalmasıdır” diye belirtti. Sarı, tüm taşeron işçilerin herhangi bir şart koşulmadan kadroya geçirilmesini talep ettiklerini ifade etti. 
 
‘GENEL GREV GENEL DİRENİŞ’
 
İşçiler sık sık “Hükümet istifa” ve “Genel grev, genel direniş” sloganları atarak, taşeron düzenlemeye karşı grev çağrısında bulunurken, sendikadan yapılan açıklamada önümüzdeki günlerde uygulamaya son verilmesi talebiyle yeniden iş bırakma eylemleri gerçekleştirileceği duyuruldu. 
 
İşçiler sloganlar eşliğinde eylemlerine son verdi.