Genel-İş: Kadro mücadelesi devam edecek

img

MERSİN - DİSK Genel-İş Mersin Şubesi, tüm taşeron işçilere koşulsuz kadro sözü verilmesine rağmen geçmişe dönük suçlardan dolayı işçilerin kadroya alınmamasına tepki göstererek, tüm işçiler kadroya alınana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Mersin Şubesi, “Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması” koşulu nedeniyle eski hükümlü işçilerin kadroya alınmamasına tepki gösterdi. Özgür Çocuk Parkı’nda düzenlenen açıklamada, "Belediyelerde çalışan işçilerin kadro dışında tutulmasını kabul etmiyoruz, bütün taşeron işçilerine ayrımsız şartsız kadro istiyoruz" pankartı taşındı. 
 
"AKP halka hesap verecek", "Yasanı al başına çal", "Birleşe birleşe kazanacağız" ve "Bu devran böyle gitmez" sloganlarının atıldığı açıklamaya, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ve yöneticisi katıldı. Açıklamayı yapan Şube Başkanı Kemal Göksoy, şuan yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ifade ederek, “Yapılacak bir yasal düzenleme ile taşeron eliyle çalıştırılan kamu işçilerinin adli sicil sorgulaması, güvenlik soruşturması ve sınava tabi kılınmadan geçişlerinin yapılması sağlanmalıdır. Siyasi iktidara bu düzenlemenin en kısa zamanda yapılması konusunda buradan çağrı yapıyoruz” dedi. 
 
Askıya alınan tüm işçiler kadroya alınana kadar mücadele edeceklerini vurgulayan Göksoy, “Genel-İş Sendikası olarak kamuya geçiş sürecinde bütün alt işveren işçilerin sesi olacağız. Sorunlarını dile getireceğiz. İşçilerin, hak ettikleri işlerde hakça çalışmaları için, belediyelerde çalışan işçilerin de kadro haklarına kavuşmalarını başarana kadar mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.