Eğitim Sen Genel Başkanı: İktidarın öğretmeni olmayacağız

img

ANKARA – Hükümetin eğitimdeki düzenlemeleriyle tek tip nesil oluşturmayı hedeflediğini belirten Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Bizlere ‘iktidarın öğretmeni olacaksınız’ deniliyor. İnatla, inançla mücadele edeceğiz” dedi.

AKP iktidarı eğitim sisteminde sık sık yaptığı değişiklikler, “kindar ve dindar nesil” inşası olarak yorumlanırken, öğretmenler için getirilen performans ve sınav sistemiyle ile baskının artacağına dikkat çekiliyor. Hükümetin eğitim karnesine eksi not veren Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, kritik dönemecin 2012 yılında getirilen 4+4+4 eğitim düzenlemesiyle başladığını vurguladı. 
 
AMAÇ TEK TİP NESİL
 
Bilim ve laikliğin adım adım yok edilmeye başlandığını ve özelleştirilmeye gidildiğini hatırlatan Aydoğan, düzenlemelerin asıl amacının milliyetçi, farklı inanç ve kimlikleri yok sayan, tek tip gelecek ve tek tip bir nesil dizaynı olduğunu dile getirdi. Aydoğan, dünden bugüne bakıldığında okul öncesinden yükseköğretime kadar okulların, yurtların cemaatlerin eline bırakıldığını ve eğitimin imam hatipleştirme sürecine tabi tutulduğunu ifade etti. 
 
1.5 MİLYON ÖĞRENCİ EĞİTİMİ BIRAKTI
 
4+4+4 eğitim sistemi ile örgün eğitimin ortadan kalktığını ve küçük yaşlarda evliliklerin arttığını savunan Aydoğan, ellerinde son olan verilere göre, bir buçuk milyon öğrencinin örgün eğitimi bıraktığını ve bu verinin büyük çoğunluğunu kız öğrencilerin oluşturduğunu kaydetti. “Okullarda imzalanan protokollerle nerdeyse Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortadan kalkmış yerini Diyanet İşleri Bakanlığı (DİB) almış durumda” diyerek yaşananlara tepki gösteren Aydoğan, 2012’den bu yana tüm okulların parsel parsel dini yapılara terk edildiğini belirtti.
 
‘DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE YOK’
 
Öğretmenler için getirilen performans ve sınav sisteminin yavaş yavaş getirildiğini hatırlatan Aydoğan, öncelikli olarak söylemler ile öğretmenlik mesleğinin değersizleştirildiği, ardından oluşturulan öğretmen ihbar hatlarıyla bu sürecin devam ettiğini aktardı. Aydoğan, şöyle devam etti: “OHAL ile birlikte atamaların tümü sözleşmeli yapılıyor. Özlük ve meslek hakları gasp edilmiş durumda. Sözleşmeli öğretmenin sözleşmesinin yenilip, yenilenmeyeceği, yükselmeler, terfiler, yönetici yerleştirmeleri, yurtdışı görevlendirmeleri alanımıza dair ne varsa performans ve sınav üzerinden yapılması hedefleniyor. Dünyanın hiçbir yerin de merkezi sınav ve performans uygulaması yok.” 
 
‘İKTİDARIN ÖĞRETMENİ OLACAKSINIZ’
 
Aydoğan, bu yönetmelik ile kendilerine “Sizler iktidarın eğitim emekçileri olacaksınız. Tarafsız değil taraf olacaksınız” denildiğini ileri sürerek, “AKP döneminde okul müdürleri alınırken, mülakatla alınmaya başladı. Yüzde 80 okul idarecileri Eğitim Bir Sen’lilerden oluşmakta ve performans da okul müdürlerinin puanlaması önemli bir yerde.  Okul idarecileri mobbing ve baskının temel aracı haline gelmişken bu öğretmen üzerindeki baskıyı daha da arttıracak. Diğer bir sıkıntı öğrenci ve velinin vereceği puan ve bu da öğretmeni, öğrenci ve veli ile karşı karşıya getirir”  diye konuştu. 
 
OKUL TİCARETHANE ÖĞRETMEN TÜCCAR
 
Yönetmelikte verimlilik, kalite ve rekabet gibi kavramların geçtiğinin altını çizen Aydoğan, tepkisini şöyle sürdürdü: “Okullar ticarethane ya da şirket değil, öğrencilerimiz meta değil bizlerde tüccar değiliz. Ama buradaki ifade ve kullanış şekilleri son derece bilinçli hem özelleştirmeyi tetikleyen hem de veliyi bir veli olarak değil ‘müşteri’ olarak gösterip, öğretmene her türlü dili kullanabileceğini açıkça söylüyor.”
 
‘İSTİSMAR VAKALARI KAPATILSIN İSTİYORLAR’
 
Öğretmenler üzerinde uygulanacak baskı ve mobbingle birlikte okullarda yaşanan istismar vakalarının da bilinçli bir şekilde ortaya çıkmasının engellendiğini sözlerine ekleyen Aydoğan, “Bilinçli bir engel oluşturuluyor ve cesaretle bu vakaları ortaya çıkaranlar engellenmek isteniyor” dedi. Tüm bunlarla amaçlananın iktidarın öğretmenlerini yaratmak olduğunu belirten Aydoğan, tüm bunların son derece tehlikeli, toplumda var olan kutuplaştırmayı derinleştireceğini söyledi.
 
İNATLA İNANÇLA MÜCADELE
 
Tüm bunlara karşı inatla, inançla mücadeleyi yükseltecekleri vurgusunda bulunan Aydoğan, eylem planlarını ise şu şekilde sıraladı: “‘Performans yönetmeliği geri çekilsin’ talebiyle imza kampanyasına başlattık ve 3 hafta sürecek. Ardından MEB İl ve İlçe müdürlükleri önünde yapılan açıklamalarla imzalar teslim edilecek. Tüm örgütlü olduğumuz şube ve temsilciliklerde velilerinde dahil olduğu bu sistemin zararlarının anlatıldığı sunumlar, paneller gerçekleştireceğiz. Yönetmelik kalkana kadar sokakta, işyerlerimiz de ortak mücadeleyi sağlayarak, itirazlarımızı dile getireceğiz.”
 
MA / Berivan Altan