‘Su bir meta değil ortak varlığımızdır’

img
İZMİR - Konak Kent Konseyi ve EGEÇEP, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Suyun tüm canlılar için hak ve vazgeçilmez olduğu unutulmamalıdır” dedi.   
 
Konak Kent Konseyi ve Ege Çevre Platformu (EGEÇEP), Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ilan edilen 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, BM’nin 22 Mart’ı Dünya Su Günü olarak bilinçlendirme günü kararını alması sonrasında, dünya çapında su varlıkları ve suyun sürdürülebilirliğine dikkat çekmek amacıyla her yıl farklı bir tema ile işlendiği belirtildi. 
 
SANAYİLEŞME TEHDİDİ
 
2020 yılının temasının “Su ve İklim Değişikliği” olarak belirlendiği ifade edilen açıklamada, “Yıllardır vurguladığımız gibi ‘Herkes için su, sağlıklı yaşanabilir suya erişim ve su hakkı’nın çevre mücadelesinin merkezinde olduğunun vurgulandığı gün. Bugün su hakkımız için mücadele edeceğimize ilişkin kararlılığımızı vurguladığımız gündür” ifadeleri yer aldı. Suyun, yaşamsal öneme sahip olduğunu belirten açıklamada, “Bugün mevcut su kaynakları, artan nüfus, küresel ısınma, tarım, sanayileşme ve kentleşme gibi unsurların tehdidi altındadır. Başta sanayileşme ve kentleşmenin yol açtığı kirlenmeler nedeniyle birçok su kaynağı kullanılamaz hale gelmiştir" denildi.   
 
'SU VAZGEÇİLMEZ OLDUĞU UNUTULMAMALI'
 
Yağışların yıl içerisindeki şiddet, sıklık ve zamanlaması değişeceği belirtilen açıklamada, bu durumun dünya üstündeki su fakiri ülkelerde önemli sorunlara yol açacağının altı çizildi. Yaşam için gerekli olanların “Temiz hava, temiz toprak ve temiz su” olduğu unutulmaması gerektiği belirtilen açıklamada, “Su bir meta değil ortak varlığımızdır. Bütün yaşamsal olayların su ile gerçekleştiği, suyun tüm canlılar için hak ve vazgeçilmez olduğu unutulmamalıdır” ifadeleri yer aldı.