İklim Zirvesi’nde konuşan Greta: Çocukluğumu çaldınız

img

HABER MERKEZİ - BM İklim Hareketi Zirvesi’nde konuşan iklim aktivisti Greta Thunberg, “Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz? Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız” sözleriyle liderleri eleştirdi.

 Birleşmiş Milletler (BM) İklim Hareketi Zirvesi, ABD’nin New York kentinde toplandı. Hükümet, iş dünyası ve sivil toplum liderlerinin bir araya geldiği zirvede, iklim krizine dair adımlar atılması bekleniyor. Aralarında Greta Thunberg'in de bulunduğu 16 çocuk, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu beş ülke hakkında iklim değişikliğiyle mücadele konusunda yeterli adımları atmadıkları gerekçesiyle BM'ye şikayet etti.

BM'ye sunulan şikayet dosyasında Türkiye, Fransa, Almanya, Brezilya ve Arjantin yer alıyor.

‘ÇOCUKLUĞUMU VE HAYALLERİMİ ÇALDINIZ’

İngiltere'den fosil yakıt kullanmadan yelkenli tekneyle Atlantik Okyanusu'nu geçerek New York'a gelen ve İklim Zirvesi'ne katılan iklim aktivisti Greta Thunberg, zirve katılımcılarını eleştiren bir konuşma yaptı.  Greta, şunları söyledi: "Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz? Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız. Ben yine de şanslı çocuklardan biriyim. İnsanlar ölüyor, ekosistemimiz çöküyor, kitlesel yok oluşla karşı karşıyayız ama siz sadece para ve ekonomik büyümelerinizden bahsediyorsunuz. Bu ne cesaret. Buraya gelip her şeyi yaptığınızı söylüyorsunuz. Gerçekten durumun ciddiyetini anlıyorsanız ve halen harekete geçmiyorsanız bu şeytan olduğunuzu gösterir ama buna inanmak istemiyorum... Bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz ama gençler artık sizin ihanetinizin farkına vardı. Gelecek nesillerin gözü sizin üstünüzde olacak."

BÜYÜK BAĞIŞ DUYURUSU

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da, büyük uluslararası bağışçıların yağmur ormanlarının korunması için ek 500 milyon dolarlık bir yardımda bulunacağını belirtti. BM İklim Zirvesi'nin etkinliklerinden birinde konuşan Macron, Fransa'nın da bu bağış paketine ek olarak 100 milyon dolar katkı vereceğini duyurdu.

Dünyanın akciğerleri olarak tanımlanan Amazon yağmur ormanlarında Ağustos ayında başlayan yangınlar hala sürüyor. Yangınlar nedeniyle her geçen dakika bir buçuk futbol sahası büyüklüğündeki alan yok oluyor. İklim değişikliğiyle mücadelede birinci derecede önem taşıyan ormanların büyük tahribata uğraması dünyanın geleceğinin tehlikede olduğu anlamına geliyor.