Dersimliler Munzur için harekete geçti

img
DERSİM – Ovacık ilçesinde arıtma tesisinin finansmanı için bir araya gelen 36 kurum, komisyon oluştururken, belediye başkanı Mustafa Sarıgül, doğasını ve suyunu geleceğe taşımak isteyen herkesin projeyi desteklemesini istedi. 
 
Dersim’in Ovacık ilçesinde arıtma tesisi olmadığı için kanalizasyon atıkları Munzur Nehri'nin sularına karışırken, sivil toplum örgütleri ve yurttaşların çağrısı üzerine Ovacık Belediyesi harekete geçti. 
 
Ortalama maliyeti 8 ile 10 milyon olarak tahmin edilen arıtma tesisinin yapılması için Ovacık Belediyesi’nin bütçesi yetersiz kalırken, belediye öncülüğünde Dersim’deki siyasi partiler, sivil toplum örgütü, ilçe belediyelerinin de içinde bulunduğu 36 kurum bir araya geldi. 
 
KOMİSYON OLUŞTURULDU
 
Özelde Ovacık ilçesi genelde ise tüm ilçelerin arıtma tesisi sorunlarının giderilmesi üzerine bir araya gelen 36 kurum temsilcisi, atık suların nehre verdiği zararları masaya yatırarak, yapılması gerekenlere ilişken kararlar aldı. Kurum temsilcileri, Ovacık ilçesindeki arıtma tesisi sorununun çözümü için bir komisyon oluşturdu. 
 
ZARAR RAPORLAŞTIRILACAK
 
Bu komisyon, öncelikle Munzur Vadisi Milli Parkı’nın önemini anlatan ve arıtma tesisinin olmayışının nehre verdiği zararları rapor haline getirecek. Rapor, öncelikle Ankara’da tüm siyasi partiler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Avrupa Konseyi’ne sunulacak. Komisyon yapacağı görüşmelerde, Munzur’un önemini anlatarak, mali destek talep edecek. 
 
‘ARITMA TESİSİN OLMAMASI İÇLER ACISI’
 
Arıtma tesisin yapılması için kolları sıvayan Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Munzur suyunun kendileri için kutsal olduğunu vurgulayarak, seçimlerden önce kazandıkları takdirde ilçede bir arıtma tesisin yapılmasına dair söz verdiğini hatırlattı. Sarıgül, dünyanın en kaliteli suyu olan Munzur’da arıtma tesisin olmamasının içler acısı olduğunu belirterek, “Bizim için kutsal ve dünya mirası olan Munzur suyu için mutlaka bir an önce arıtma tesisin yapılması gerekir” dedi. 
 
‘PROJE HAYATİ ÖNEME SAHİPTİR’
 
Arıtma tesisin maliyetinin yüksek olduğu için belediye bütçesinin karşılayamadığını ifade eden Sarıgül, “Ancak bazı projeler hayati öneme sahiptir. Ne pahasına olursa olsun yapılmak zorundadır. Biz de özelde Ovacık ilçesi genelde ise tüm ilçelerin arıtma tesislerin yapılması için toplantılar yaptık. Ovacık ilçesinde arıtma tesisi artık kaçınılmaz bir hale gelmiştir. İnsanlık mirası olan Munzur’un korunması için projenin desteklenmesini istiyoruz” diye konuştu. 
 
‘BELEDİYE BÜTÇESİ KARŞILAYAMIYOR’
 
Sarıgül, projenin maliyetini önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını belirterek, “Ortalama 8 ile 10 milyon arası olduğunu düşünüyoruz. Bu projenin bütçesi en iyi ihtimalle yüzde 50 belediye yük olarak kalacaktır. Buda bütün yıllık geliri 3 milyon olan Ovacık ilçe belediyesi için en az 50 yıllık bir borçlanma demek. O nedenle mutlaka dışardan desteklenmesi gereken bir proje” şeklinde konuştu.  
 
‘PROJE DESTEKLENMELİ’
 
 Arıtma tesisi için bütün kanalları zorlayacaklarını yineleyen Sarıgül, şunları söyledi: “36 kurumla yaptığımız toplantılar oldukça verimli. Hemfikir olduk. Bu fikirler doğrultusunda da arıtma tesislerinin olmazsa olmaz olduğu kanaatine varıldı. Dersimliler olarak doğamız ve suyumuz için bir bütün olarak nelerin yapılması üzerine önemli kararlar aldık. Bu kararları oluşturacağımız komisyon üzerinden gerçekleştireceğiz. Projenin hayat bulması için başta siyasi partiler olmak üzere uluslararası alanda bir çalışma yürüteceğiz. Çünkü arıtma tesislerin yapılmaması halinde geri dönüşü olmayan tahribatlar yaşanacaktır. Doğamızı ve suyumuzu korumak geleceğe taşımak için birlik olup destek bulmamız kaçınılmazdır.”
 
MA / Semra Turan