Kaz Dağları'nda 45'inci gün: Tek su kaynağı siyanürle dolacak

img
ÇANAKKALE - Kaz Dağları'nda kurulmak istenen altın madenine karşı başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti’nde bugün şantiyeye giden iş makinelerinin önü kesilerek, “Tek su kaynağı siyanürle dolacak” uyarısı yapıldı. 
 
Kanada merkezli Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından kurulmak istenen altın madenine karşı bölgede yaşayan yurttaşların başlattığı Su ve Vicdan Nöbeti 45'inci gününde devam ediyor. Bugünkü nöbete, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çanakkale İl Örgütü, Çanakkale Belediyesi Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, Artvin Çevre Derneği ve Tarım Orkam-Sen üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Nöbetin devam ettiği alana "Kaz Dağları'nın üstü altından değerlidir, geldikleri gibi giderler" ve "Kazanacağız" pankartları asıldı.
 
İŞ MAKİNALARINI DURDURDULAR
 
Otoyolun altın madeni şantiyesine giden çıkışta, beton mikseri, kamyon ve kamyonet gibi iş makinalarının önü kesilerek, burada açıklama yapıldı. Su ve Vicdan Nöbeti eylemcisi Serkan Kabak yaptığı açıklamada, “Bundan sonra Alamos Gold ve yerli iş birlikçisi Doğu Biga Madencilik olmak üzere tüm yerli şirketleri taşeronları tek tek teşhir edeceğiz” dedi. Kabak, altın madeni inşaatında çalışan 20'yi aşkın yerli şirketin isimlerini netleştirdiklerinde sosyal medya hesaplarından paylaşacaklarını söyledi. 
 
TEK SU KAYNAĞI SİYANÜRLE DOLACAK
 
Şantiye kapısına kadar giden Su ve Vicdan Nöbeti eylemcileri, burada sık sık "6'ncı şirket Kirazlı'yı terk et" ve "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları attı. Şantiye kapısında ziyarete gelenlere tekrar seslenen Serkan Kabak, altın arama faaliyetleri başladığında bölgenin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın siyanür maddesiyle dolacağını ve çeşmelerinden zehir akacağını belirtti. Ardından tekrar nöbet alanına dönen yurttaşlar nöbetlerine devam etti.
 
NÖBETE DÖNÜŞÜMLÜ KATILIM 
 
Tarım ve Orman Çalışanları Sendikası (Tarım Orkam-Sen) üyeleri, bugün çadır kurarak nöbete katıldı. Öte yandan bundan sonra siyasi partiler, sendikalar, odalar, sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri dönüşümlü olarak nöbet tutacak.