Hasankeyf ve Dicle Vadisi için küresel eylem çağrısı

img
BATMAN - Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin sular altında bırakılmasına karşı 7 ve 8 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek Küresel Eylem Günü’ne çağrı yapıldı. 
 
Yapımı devam eden Ilısu Barajı nedeniyle 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ve Dicle Vadisi sular altında bırakılmak isteniyor. Hükümetten yapılan resmi açıklamalara göre, 10 Haziran'da su tutma işlemleri gerçekleştirilecek. Bununla birlikte 199 yerleşim yeri sular altında kalacak. 
 
Konuya ilişkin açıklama yapan Hasankeyf Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Hasankeyf Küresel Eylem Günü için çağrıda bulundu. "Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ne çığlığına ve feryadına ses ol" ve "İnsanlığın ortak tarihine, doğamıza ve kültürümüze sahip çıkalım" sloganıyla gerçekleştirilen çağrıda, eylem günü olarak da 7 ve 8 Haziran tarihlerinin seçildiği belirtildi. 9 yıllık inşaatın bitiminin sonuna gelindiğinin ifade edildiği açıklamada "Sınır aşan sulardan olan Dicle Nehri üzerinde yapılan Ilısu Barajı sadece bölge halkı ve Türkiye halklarına yıkım getirmeyecek, Irak ve Suriye haklarına da büyük bir yıkıma neden olacaktır" denildi. 
 
'20 YILDIR EYLEM YAPILIYOR’
 
Yerel halk başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde çok sayıda insanın 20 yıldır bu projeye karşı eylem yaptığının belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bu kampanyalarla kazanımlar elde edilse bile devlet yetkilileri kör, sağır ve dilsiz rolünü oynayarak yasaları değiştirerek ve yeni kaynaklar bularak projeye devam etmiştir. 2017 yılından beri kültürel varlıklar doğal ortamlarından yapay alanlara taşınmış, vadi ve mağaralar milyonlarca metreküp dolguyla doldurulmuş, kayalar patlayıcılarla düşürülmüş ve restorasyon adı altında tahribatlar yapılmıştır. Binlerce yıllık kültürle şekillenen ve bugüne kendisini taşıyan tarihi Hasankeyf’in karşı tarafında yeni yerleşke yapılmıştır." 
  
'KÜLTÜREL VE EKOLOJİK KIRIM’
 
Sular altında bırakılmak istenilen Hasankeyf ilçesinin yeni yerleşkesinde alt yapı başta olmak üzere birçok sorunun olduğuna dikkat çekilen açıklamada, halkın tüm itirazlarının ise göz ardı edildiği vurgulandı. Baraj ile birlikte binlerce yıllık ekosistemin bozulacağının kaydedildiği açıklamada, "Bölgede yapılan diğer baraj projelerinde deneyimlendiği ve görüldüğü üzere; Ilısu Barajı Projesi de sosyal, ekonomik, kültürel ve ekolojik kırımlara neden olacaktır. Dicle Nehri ile bütünleşen kültürel ve doğal miras alanı olan Hasankeyf’in jeostratejik, ekonomik ve siyasi çıkarlar uğruna geri dönülemez çok boyutlu yıkımlara neden olacak" diye belirtildi.  
 
EYLEM GÜNÜNE ÇAĞRI 
 
Ilısu projesinin durdurulup iptal edilmesinin etkilenen insanlara ve tüm bölge için kar olduğunu işaret edilen açıklamada, “Sadece dar bir ekonomik bakış açısıyla bile bu böyledir. AİHM’in Hasankeyf için kararı da göz önünde bulundurulursa; Hasankeyf ve Dicle Vadisi’ni sular altında kalması engelleyecek katılımcı toplumsal bir mücadeleye gereksinim vardır. Daha önce 1 ve 2’si yapılan Hasankeyf Küresel Eylem Günü’nün 3’üncüsü 7-8 Haziran’da dünyanın farklı yerlerinde eylem ve etkinlikler yapılacaktır. 10 Haziran’da suyun tutulmasına karşı, Hasankeyf’in yaşaması ve Dicle Nehrinin özgür akması için bütün kurumları, STK’ları, örgütleri 7-8 Haziran’da sözünü söylemeye ve bu yıkıma karşı ses olmaya davet ediyoruz" denildi.