HDP'li Kemalbay Salihli'de süren JES nöbetini ziyaret etti

img

İZMİR - HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve beraberindeki ilçe yöneticileri günlerdir devam eden JES nöbetini ziyaret etti.

Manisa’nın Salihli ilçesinin Hacıbektaşlı mahallesinde kurulmak istenen Jeotermal Elektrik Santrali’ne (JES) karşı 2 Ocak'ta köylülerin başlattığı direniş devam ederken, çadır "yasal değildir" gerekçesiyle kaldırıldı. HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve beraberindeki HDP Salihli ilçe yöneticileri günlerdir devam eden JES nöbetini ziyaret etti.

'DİRENİŞ KURULAN SOBANIN ETRAFINDA SÜRÜYOR'

Salihli Kaymakamı Levent Kılıç, dün beraberinde Jandarma Komutanı ve askerlerle çadıra gitmiş ve şirketin çalışmaları durdurduğunu gerekçe göstererek, köylülerden çadırı sökmelerini istemişti. Jandarma tarafından çadırı sökülen mahalle halkı direnişin sürdüğü alana açık havada odun sobası kurarak ısınmaya çalışıyor.  Tüm zorluklara ve soğuk havaya rağmen direnişi sürdürdüklerini anlatan mahalle sakinleri, şirketin kurduğu kuleleri söküp gitmeden eylemi bitirmeyeceklerine vurgu yaptı.

Eylemi sürdüren mahalleli ile sohbet eden Serpil Kemalbay, yaşananlar hakkında bilgi aldı.

KEMALBAY: BİR ENKAZ BIRAKIYORLAR

 Köylüler kaymakama şirketin alandan ayrılmasını, bununla birlikte çadırı kaldıracakları cevabını verdi. Doğayı, toprağı korumak amacıyla başlatılan tüm eylemleri parti olarak desteklediklerini ifade eden Kemalbay, JES'lere karşı nöbetlerin önemli olduğunu belirtti. Kemalbay, "Toprağın, suyun kirletilmesinden sonra bir daha köylülerin bütün faturayı yüklendiğini, sermaye gruplarının ise kasalarını doldurarak arkalarından yaşanmaz bir enkaz bırakarak gittiğini görüyoruz. Devletin yapması gereken ise bu tahribatın önüne geçmek, Kaymakamın Valinin yapması gereken bu çevre suçunu önleyebilmek ve bu tür şirketlerin önüne geçmek. Ama halk bunun önüne geçiyor, çünkü kendi yaşam alanlarını koruyor. Çünkü burada topraktan geçimini sağlayacağını biliyor. Aynı zamanda doğasını koruyarak bu verimli toprakları çocuklarına miras bırakmış olacak. Bu bizim nasıl önemli bir bilinç geliştirdiğimizi gösteriyor. Çünkü bir kere kirlendikten sonra geri dönüşü yok. Bu jeotermal tahribatlar sonucu çok fazla tahribatlar söz konusu olacak. Bu gün buradaki şirketleri hukuka davet edebilmemiz ÇED'i düzenlenmeden  bu tür işlemlerin yapılamayacağını önce devlet hatırlatması gerekirken buradaki arkadaşlara işlem yapmaya çalışabiliyorlar. O nedenle halkın özellikle kadınların sahiplenmesi çok önemli olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz" dedi.

Konuşmasının ardından Kemalbay ve beraberindeki partililer, santralin kurulmaya başlandığı yere gitti.