Mardin’in tek yeşil alanı kafeye kurban ediliyor!

img
MARDİN - Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyum Vali Mustafa Yaman’ın talimatıyla kent merkezinde bulunan Karayolları Parkı içindeki Engelsiz Yaşam Park alanı Artukbey isimli özel bir kafe işletmesine tahsis edildi. Parkta yıkım işlemi başladı.
 
Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman, kent merkezindeki tek yeşil alan olan Karayolları Parkı (15 Temmuz Şehitler Parkı) içindeki Engelsiz Yaşam Parkı’nı özel bir işletmeye verdi. Kayyum atandıktan sonra usulsüz işlemlerin yapıldığı ve taşınmazları satılan belediyenin bu kararının ardından park içinde bulunan zabıta noktası ve umumi lavaboların yıkımına başlandı. Yıkılan alanda önümüzdeki günlerde Artukbey olarak bilinen bir kafe işletmesinin Mardin’deki yeni bir şubesinin inşaatına başlanacağı öğrenildi.
 
BELEDİYENİN HABERİ YOK
 
Konu hakkında görüştüğümüz belediye yetkilileri konuya dair bilgi vermekten kaçınırken, ulaştığımız bir başka belediye yetkilisi ise, alanın kiraya verilmesine dair kendilerine herhangi bir yazı ulaşmadığını aktardı. Söz konusu yerin Artukbey isimli kafe işletmesine verilip verilmediği yönündeki soruya ise, “Benzer duyumlar aldık; ancak henüz ulaşan bir yazı olmadı” şeklinde cevap verildi. 
 
KAFE HALKIN İHTİYACIYMIŞ!
 
Mardin merkezli kuruyemiş, kahve ve kafeterya işletmelerinden oluşan bir firma olan Artukbey Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Tacettin Yertüm de, kiralama işlemini kendilerinin yaptığını kabul etti. Bölgeyi ihale usulüyle kiraladıklarını savunan Yertüm, bölgeye yapılacak bir kafenin Mardin halkına hizmet edeceğini ve halkın ihtiyacı olduğunu iddia etti. Parkta ağaç kesimi yapmayacaklarını kaydeden Yertüm, konu hakkında şöyle konuştu: “Burası tuvaletti. Biz ahşap, güzel bir kafe yapacağız. Yabancı bir markanın gelmesi daha mı iyi olurdu? Biz bu memleketin evlatlarıyız. Bu marka da bu memleketin bir markası.”  
 
İHALE SORUSUNA TEHDİTLİ YANIT
 
Yertüm, ihalenin detaylarına ilişkin sorduğumuz soruya da, “Gazeteci değil misin git araştır. Ama biz de seni araştıracağız” ifadelerini kullandı. Öte yandan, Yertüm’ün iddia ettiği ihale konusunda Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği herhangi bir ihaleye rastlanılmadı.