SİT alanına şimdi de oyun alanları yapılıyor

img

MERSİN – Akdeniz Belediyesi kayyumu tarafından Kazanlı kumsalına pist yapılması izni verilmesinin ardından oyun alanlarının yapılması yönünde de karar alındığı ortaya çıktı. Bölgenin SİT alanı olması nedeniyle karara tepki gösteren siyasi parti ve meslek örgütleri, alanın korunması için mücadele edecek. 

Mersin'in Akdeniz ilçesinde belediyeye atanan kayyum tarafından Kazanlı Mahallesi'nde bulunan ve caretta carettaların yuvaladığı SİT alanına pist yapılması kararının ardından bölgenin başka farklı projelere daha açıldığı ortaya çıktı. Bilginer Havacılık Spor Organizasyon Limitet Şirketi'ne tahsis edildiği iddia edilen alana, tek kişilik uçuş araçlarına dair pist için dolgu malzemesi dökülmesinin ardından kayyumun da bölgede tesis kuracağı bilgisine ulaşıldı. İddialara göre, kayyum tarafından söz konusu alanda kurulacak tesiste macera parkuru, balon futbolu, skatepark (Kaykay parkı), paintball (Boya topu), ZIP (Ağaç ve raylar üzerinden makaralarla kayma) coaster gibi oyun alanlarının yanı sıra restoranlar yer alacak. Yapılmsı planlanan bu projelere, kenteki siyasi parti temsilcileri ve meslek örgütü yöneticilerinden tepki geldi. 
 
Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, projenin yapıldığı alanda Kromsan Soda Sanayi'nin bulunduğunu ve fabrikanın krom (+6) atıklarını nihai depolama alanına götürmeden önce fabrika sahası içinde bir alanda biriktirdiğini aktardı. 
 
Biriken krom (+6) atıklarının rüzgar yoluyla yerleşim yerlerine, tarım alanlarına ve denize taşıdığını iddiasının ortada durduğu bir ortamda böyle bir projeye başlanmasına tepki gösteren Antmen, bu maddenin bağışıklık sistemini olumsuz etkilemesi, karaciğer hastalıklarına yol açması ve mutasyona neden olarak kanserojen etkiler oluşturması nedeniyle oldukça tehlikeli bir metal olduğunu aktardı.
 
‘PROJE İPTAL EDİLMELİ’
 
Bu metalin depolama alanları etrafında yerleşim yeri açılması ya da sosyal-sportif alanlar oluşturulmasının insan sağlığı açısından ciddi tehlikeler oluşturacağına dikkat çeken Antmen, “Ayrıca o alanın caretta cerattaların yegane yaşam alanı olması nedeniyle korunmaya çalışılıyor. Carettaların yaşamını tehdit edecek olması en az insan sağlığı kadar önemli bir konudur. Bu nedenlerle buraya yapılması planlanan bir tesisin tüm bu tehlikelerden arındırılmış olması önemlidir. Bunun için gereken en önemli unsur da ‘ben yaptım oldu’ mantığıyla değil. Gerek sağlık örgütlerinin gerekse de çevre ve doğa gönüllülerin düşüncesi sorulmalıdır. Bu tehlikelerden arındırılmama olasılığında ise proje iptal edilmelidir” dedi. 
 
SİT ALANI YAPILAŞMAYA
 
Alanda inşaat faaliyeti sürdürecek olmasından dolayı caretta carettaların yumurtlama alanında tahrip edeceğini aktaran HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, “Aslında kumluk alanın önemli bir kısmı moloz dökülerek tahrip edilmiş, pekiştirilmiş. Böylece caretta carettaların yumurta bırakmak için zemini kazmaların imkanı kalmamış. Zemin beton gibi. Denize daha yakın kısımlarda hala yumurtlamaya uygun alan var ama tehdit altında. Zaten içinden yavru çıkmış yumurta kabuklarını orada bol miktarda görebilirsiniz. İkincil olarak bu inşaat faaliyetleri esnasında alan ışıklandırılacağı için yumurtadan çıkan yavru caretta carettaların yönlerini şaşırarak deniz yerine ışığın olduğu yöne, yani ters yöne giderek ölecek olmaları söz konusu. Kime devredilirse edilsin, ya da belediye kendi planı için harekete geçmiş olsun fark etmez, alan doğal SİT alanıdır ve her türlü yapılaşmaya kapalıdır” diye konuştu.
 
DOĞAYA İHTİYACIMIZ VAR
 
Özellikle deniz ekolojisi açısından çok önemli olan caretta carettaların yok olacağını dile getiren Turan şunları ifade etti: “Bir tür kayyum marifetiyle yok edilmiş olacak. Bölgede endemik tür olan kum lalesi de yine aynı yapılaşma sebebiyle yok olacak. İnsanlar,  son 50 yılda 60 canlı türünü yok etti. Bu durum Kapitalizmin tüm doğayı kendi ham madde deposu ve kar kaynağı olarak görmesi ve kapitalist insanın kendini dünyanın merkezine koymasının doğal sonucudur. Oysa doğanın bize hiç ihtiyacı yok ama bizim ona çok ihtiyacımız var.” 
 
DOĞA İÇİN MÜCADELE
 
Hukuksuzluk karşısında susmayacaklarını ve mücadele edip direneceklerini ifade eden Turan, “Bu konuda hassasiyeti olan tüm kesimleri, çevre hareketleri başta olmak üzere ortak mücadeleye çağırıyorum; 'Gelin güçlerimizi birleştirelim.' Sadece insanların değil, diğer tüm canlıların hakkını ve hukukunu savunmak bizim boynumuzun borcudur. Tüm ezme ve ezilme ilişkilerinde ezilenden yana olmak, elbette doğa insan çelişkisinde de doğadan yana olmak anlamına gelir" diye konuştu. 
Yerel seçimlerde Akdeniz belediyesini kayyum gaspından kurtaracaklarını söyleyen Turan, sonrasında da bölgenin rehabilite edileceği sözünü verdi.  
 
'KUMSALA GİRİŞLER YASAKLANMALI'
 
Kayyum atanmadan önce Akdeniz Belediye meclis üyeliği yapan SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce ise, kendi dönemlerinde buna benzer proje taleplerinin dahi gelmediğine dikkat çekti. 
 
Projenin yapıldığı alanın SİT bölgesi olduğuna dikkat çeken Yüce, “Proje ile Caretta carettaların yaşam alanı diye bir şey kalmayacak. Çünkü özellikle yumurtlama döneminde sahilde ışıklı mekanlar olması yumurta bırakmadan dönmeleri ya da deniz yerine ışığa gitmeleri ve yavruların denize ulaşmadan ölmesi demektir. Orada yaşayan halkı ve ekolojik yaşamı dikkate alınmayarak, rant kaygısıyla hareket edildiği ortadadır. Doğa ve insan kaygısıyla hareket edilmiş olunsaydı aynı duyarlılık soda sanayi ve dolum tesisleri için gösterilirdi.Caretta carettalar için uygun hale getirilmelidir. Belli bir yere kadar şezlong şemsiye dahil hiç bir engel olmamalı ve tesisler yapılmamalı. Ayrıca kumsala akşam 8 sabah 8 saatleri arasında giriş yasaklanmalıdır” dedi.
 
MA / Cemil Uğur