TBB'nin 24 avukatı ihraç etmesine tepki

img
İZMİR – Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu'nda görevli 24 avukatın görevlerinden alınması, İzmir’de protesto edildi. Yapılan açıklamada kararın siyasi olduğu ifade edilip, görevden alınmalar sonrası TBB'nin takip edeceği dava dosyaları konusundaki kaygılar dile getirildi.
 
İzmir’e Sahip Çık Platformu üyeleri, yaptıkları açıklama ile Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu'nda görevli 24 avukatın görevlerinden alınmasını protesto etti. İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) yöneticilerinin katılımıyla Tabip Odası binasında yapılan açıklamayı, Kent Hukuku Komisyonu üyesi Avukat Berin Esin Kaya yaptı.  
 
‘GEREKÇE GÖSTERİLMEDEN İHRAÇ EDİLDİLER’
 
Komisyon üyelerinin görevlerine TBB Yönetim Kurulu tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeksizin k son verilmesini kınadıklarını belirten Av. Kaya, Türkiye’nin dört bir yanında, canlı yaşamını tehdit eden faaliyetlere karşı yerel halkla, dernekler ve meslek odaları ile birlikte mücadele veren avukatların, meslek örgütüne yakışmayacak anti-demokratik bir şekilde bağlı oldukları meslek kuruluşlarındaki gönüllü çalışmalarına son verilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.
 
Kaya, bu kararın hukukun üstünlüğü ve insan hakları mücadelesine yapılmış büyük bir haksızlık olduğunu ifade etti. 2011 yılında sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını savunmak ve korumak, bu yöndeki hukuki norm ve kurallara işlerlik kazandırmak, bu normların tüm canlıların bir arada, uyum içinde ve sömürülmeden yaşamasına uygun şekilde değişimine yön vererek ve geliştirmek acıyla kurulduklarını dile getiren Kaya, şunları söyledi: 
 
"Tasfiye işleminin, bu yıl 5’inci kez verilmesi planlanan Avukat Noyan Özkan Çevre ve Ekoloji Mücadelesi Onur Ödülü'nün Bergama köylülerinin altın madeni karşıtı mücadelesi sürecinde kurulan Ege Bölgesi’ndeki ekoloji mücadelesinde önemli bir yere sahip olan EGEÇEP’e ve Finike’nin sedir ormanlarının mermer şirketleri tarafından yok edilmesine karşı direnişin önderliğini yaparken kiralık bir katil tarafından katledilen Ali Ayşin Büyüknohutçu çiftine verilmesine ilişkin jüri kararı sonrasında gelişmesini manidar buluyoruz. 
 
‘TBB BAŞKANI FEYZİOĞLU ALTIN MADENCİLERİNİN AVUKATI’
 
TBB’nin başkanlığını yapan Metin Feyzioğlu’nun ülkemizdeki doğa talanı ve katliamının en çok yaşandığı faaliyet alanlarından birisi olan altın madencilerinin avukatlığını yapması çevre ve kent mücadelesinde daima halkın yanında olan Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu avukat dostlarımızın neden tasfiye edildiğine dair açık bir ipucu vermektedir. 
 
İzmir'deki çevre, ekoloji, meslek örgütü, dernekler ve diğer kuruluşlar olarak; TBB yönetim kurulu üyelerine, almış oldukları bu kararı karşı görevlerinden alınan dostlarımızla şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü haksızlığa karşı yan yana duracağımızı bildiriyoruz."
 
‘SİYASİ BİR KARAR'
 
TMMOB İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Dönem Sekreteri Melih Yalçın da, yaptığı kısa açıklamasında, 24 arkadaşlarının ihraç edilme kararının siyasi karar olduğunu vurguladı.
 
Yalçın, "Kazanılan davaların sermayenin hoşuna gitmediği için TBB böyle bir karar aldı. Baronun komisyonun kazanımlarına ortak olmak istemeyerek sermaye ile karşı karşıya gelmek istemedi. Bundan sonraki süreçte aksatmadan sürdüreceğiz" dedi.
 
İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel ise, İzmir'den başlayan bu çevre hareketinin destekçisi olacaklarını ve TBB'nin yapmak istemediğini, Baro olarak yapmaya çalışacaklarını iade etti.
 
GÖREVDEN ALINAN İSİM: ENDİŞELERİMİZ VAR!
 
Görevinden alınan komisyon üyelerinden Avukat Şehrazat Mercan da, yaptığı açıklamada Türkiye genelinde bu zamana kadar takip ettikleri dava dosyalarına dair endişeli olduklarını dile getirdi.