Kırmızı benekli balıklar tükenince göçler başladı

img

AĞRI - Balık Gölü’nde endemik bir tür olan kırmızı benekli alabalıklar, dönemin kaymakamı tarafından göle atılan aynalı sazan balıkları nedeniyle tükendi. İşletmeci Mehmet Birlik, köylülerin tek geçim kaynağının gölden çıkan kırmızı benekli balıklar olduğunu, ancak onlar da tükenince göçlerin başladığını söyledi.

Iğdır, Kars ve Ağrı arasında bulunan, doğal güzellikleriyle insanları büyüleyen ülkenin en yüksek gölü Balık Gölü’nde bir zamanlar yalnızca endemik bir tür olan kırmızı benekli alabalıklar yaşıyordu. Taşlıçay Kaymakamlığı ve Ağrı Tarım İl Müdürlüğü tarafından 1996 yılında göle; aynalı sazan, tahta balığı ve İsrail sazanı atıldı. Bu balıklar, zamanla kırmızı benekli balıkların yumurtalarını yedi. Böylece, gölde kırmızı benekli balık tamamen tükendi. 
 
KAYMAKAMLIĞIN ÖNGÖRÜSÜZLÜĞÜ 
 
Göle sınır olan Ağrı’nın Taşlıçay ilçesine bağlı Tanyolu köyünde ikamet eden işletmeci Mehmet Birlik, göle atılan aynalı sazan, tahta balığı ve İsrail sazanının kırmızı benekli alabalıkları yediğini hatırlatarak, “Burada balıkların bitmesinin tek sebebi Taşlıçay Kaymakamlığı, Tarım İl Müdürlüğü ve ona bağlı mühendislerin bize sormadan gölün verimli olduğunu ve sazan türü balıkların da yaşayabileceğini varsaymalarıdır. Zamanla göle bıraktıkları bu balıklar kırmızı benekli alabalıkların yumurtalarını yiyerek bu türü tükettiler” dedi.
 
BALIKLAR TÜKENİNCE GÖÇ BAŞLADI
 
Birlik, köylülerin tek geçim kaynağının gölden çıkan kırmızı benekli balıklar olduğunu; ancak onlar da yavaş yavaş tükenince göçlerin başladığını söyledi. Birlik, “Bu gölün suyu tatlıdır ve içilecek bir sudur. Göl suyunda gittikçe bir azalma var; ama bu durum karşısında devletin hiçbir önlemi yok. Kırımızı benekli balıkların tükenmesi kesinlikle bilinçsiz avlanmayla ilgili değildir. Göle atılan aynalı sazan ve İsrail sazanı bu balıkların bırakılmasıdır” dedi.  
 
‘VERİLEN SÖZLER TUTULMADI’
 
Tanyolu köyünden Kasım Tan da balıkların ölümünün Taşlıçay’a atanan kaymakamın göle attığı diğer balık türlerinden kaynaklandığını söyledi. Köyün yollarının olmamasından ötürü kimsenin buraya gelmediğini ve seçimden seçime gelenlerin ise verdiği sözleri tutmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan iken göl için verdiği sözü hatırlatan Tan, “Erdoğan o dönem 'oradaki insanlar kendi ekmeğini orada kazanacaklar' demişti. Ama kimse sözünde durmadı ve ilgilenmedi. Eskiden geçimimizi balıkla karşılıyorduk. Şimdi balıkların tükenmesiyle artık dışarıdan balık alır olduk" diye konuştu.