KOS: Emperyalist şirketler ve devletler elinizi ormanlardan çekin

img
İSTANBUL - Kuzey Ormanları Savunması, Taksim’de bulunan Almanya Büyükelçiliği önünde linyit madenciliği uğruna katledilmek istenen Hambach Ormanı için direnenlere destek vererek, emperyalist şirketlerin ve devletlerin ellerini ormanlardan çekmesini istedi. 
 
Kuzey Ormanları Savunması (KOS), İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Gümüşsuyu caddesi üzerinde bulunan Almanya Büyükelçiliği önünde linyit madenciliği uğruna katledilmek istenen Hambach Ormanı'nı savunan ve son günlerde yoğun saldırılara uğrayan kardeşlerine destek amacıyla basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya çok sayıda ormanları savunma aktivistleri katılırken, “Almanya hükümeti! Hambach Ormanı’ndan ve Kuzey Ormanları’ndan elinizi çekin” ve “Hambach Ormanı savunan kardeşlerimizin yanındayız” Türkçe ve Almanca yazılı pankartları açıldı. Aktivistler sincapların yaşam alanı yok edildiği nedeniyle sincap maskelerini takarak, dövizleri kaldırırken, çok sayıda polis açıklamayı ablukaya aldı. 
 
Basın açıklamasını Kuzey Ormanları Savunması’ndan Prof. Zerrin Bayraktar yaptı. Bayraktar, Kuzey Ormanları katili 3’üncü Havalimanı’nın en büyük “iş ortaklarından” Almanya ülkesindeki Hambach Ormanı’nı linyit madenini büyütmek için katlettiğini belirterek, linyit madeni için 12 bin yıllık ormanın yüzde 90’ının yok edildiğini ve yüzde 10’luk kısmı kurtarmak için 5 yıldır mücadele eden dostlarının devlet müdahalesiyle koparılmak istendiğini ifade etti.
 
'ELİNİZİ ORMANLARDAN ÇEKİN'
 
13 Eylül’den bu yana doğa uyumu içerisindeki orman direnişçilerini çıkarmak için binlerce polisin katılımıyla operasyon devam edildiğini hatırlatan Bayraktar, müdahale sırasında uzun süredir gelişmeleri takip eden gazeteci Steffen hayatını kaybettiğini söyledi. Yüzde 10’luk kalan ormanda 140 canlı türünün hayatı tıpkı Kuzey Ormanları’nda bulunan canlı türleri gibi tehdit altında olduğuna işaret eden Bayraktar, “Kuzey Ormanları katili 3’üncü Havalimanında bedeli kamuoyuna açıklanmayan ancak tarihte görülmemiş büyüklükte olduğu söylenen sipariş alan Alman sanayi devi ThyssenKrupp ve bölgeye üşüşen diğer emperyalist şirketler Kuzey Ormanları’ndan elinizi çekin! Binlerce yıllık ormanın altındaki linyit için kesen RWE, Hambach Ormanı’ndan elinizi çekin. Emperyalist şirketlerle ortaklık yaparak halklara ihanet eden tüm devletler elinizi ormanlardan çekin” dedi. 
 
Bayraktar son olarak Hambach Ormanı’ndan direnen dostları için “Mumlarınızı yakın, şarkınızı söyleyin ve burada kimsenin pes etmediğini ona gösterin” mesajı ilettiklerini ifade etti.  
 
Açıklama atılan sloganlarla son buldu.