‘Yaşam alanlarını mahvedenlere oy yok’

img

İSTANBUL - Istranca Ormanları’nın “Türk Akımı” isimli Rus doğalgaz hattı için yok edilmesini protesto etmek amacıyla bir araya gelen yaşam savunucuları, “Yaşam alanlarını mahvedenlere bu seçimde oy çıkmayacak” dedi.

Kuzey Ormanları Savunması, Istranca Ormanları’nın "Türk Akımı" isimli Rus doğalgaz hattı için yok edilmesini protesto etmek amacıyla Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO), Don Kişot Bisiklet Kolektifi ve birçok yaşam savunucusu destek verdi. 
 
"Kadim Istranca ormanları Rus doğalgaz hattı Türk Akımı için yok ediliyor Kuzey Ormanları'nı terk edin projeyi iptal edin",  "Rusya sefasını sürecek Istrancalar cefasını çekecek" pankartlarının açıldığı açıklamada, "Ormanıma suyuma Trakya'ya dokunma", "Ormana proje yapılmaz", "Yağma değil doğa kazanacak" sloganları atıldı.
 
Basın açıklamasını ise Kuzey Ormanları Savunması’ndan Ayşe Yıkıcı yaptı.
 
Rusya’nın yıllık 750 milyon dolar kar edeceği doğalgaz boru hattı projesi için Trakya’nın Kuzey Ormanları’nın katledildiğini belirten Yıkıcı, politik çıkarlar uğruna doğa düşmanlığı yapıldığını söyledi. Türk Akımı'nın Trakya'nın gözden çıkarılmasının ileri bir aşaması olduğuna belirten Yıkıcı, “Kuzey Ormanları, sermayenin bitmek bilmeyen enerji ihtiyaçlarını karşılamak ve sırf kamulaştırma bedeli ödememek için sözde temiz enerji kaynağı diye pazarlanan yüzlerce rüzgar enerji santrali ile delik deşik ediliyor. Trakya'nın en kalabalık ilçelerinden biri olan Çerkezköy’ün yanı başında yer alan Kuzey Ormanları’na kıyılarak, atıklarıyla tarım topraklarını zehirleyecek, yarattığı hava kirliliği nedeniyle ülkemizde her yıl 32 bin erken ölüm vakasına sebep olan kömürlü termik santral yapılmaya çalışılıyor” dedi. 
 
‘ŞİRKETLERE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR’
 
2 yıl önce rafa kaldırıldığı açıklanan Trakya'ya nükleer santral yapımın yeniden gündeme getirildiğini söyleyen Yıkıcı, “Ülkemizde enerji ihtiyacı olmadığı, nükleer enerji santrallerinin verimsizlikleri ve en ufak bir kazada nasıl geri dönüşü olmayan bir doğa yıkımına ve kitlesel ölümlere yol açabildikleri bilindiği halde bu proje hayata geçirilmeye çalışılıyor. Ekonomik açmazdaki Türkiye'nin benzersiz ve yerine konulamaz değerlerinin, binlerce yılda oluşan ormanların ve dünyaca eşsiz ekosistemlerin hesapsızca ve günü kurtarmak adına şirketlere peşkeş çekilmesine derhal son verilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
‘TÜRK AKIMI PROJESİ DERHAL DURDURULMALI'
 
"Türk Akımı" isimli projenin derhal durdurulması gerektiğinin altını çizen Yıkıcı son olarak, "Kuzey Ormanları’na saldırmakta olan doğa ve yaşam düşmanı şirketlerin Trakya'yı ve Kuzey Ormanları'nı derhal terk etmesini istiyoruz. Trakya'da Kırklareli, Saray, Lüleburgaz, Kıyıköy ve Çorlu'daki doğal güzelliklerin, yerleşim ve tarım alanlarının feda edilmemesini istiyoruz” dedi. 
 
Kuzey Ormanları Savunması’ndan Eren Özmen, “Yaşam alanlarını mahvedenlere bu seçimlerde oy çıkmayacak” dedi.