‘Doğa sömürüp yok edeceğimiz bir kaynak değil’

img
İZMİR – HDP İzmir Ekoloji Komisyonu, yaptığı açıklamada AKP’nin 16 yıllık iktidarında yaratmış olduğu ekolojik tahribatın son bulması için mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı. 
 
Halkların Demokratik Partisi İzmir Ekoloji Komisyonu, İzmir’de yaşanan ekolojik sorunlara ilişkin basın toplantısı düzenledi. HDP İl binasında yapılan açıklamaya çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ile HDP milletvekili adayları katıldı. Katılımcılar adına açıklamayı HDP İzmir 2’nci Bölge Milletvekili adayı Murat Çepni yaptı.
 
AKP’nin “ekonomik kalkınma ve büyüme” adı altında uyguladığı politikaların İzmir’in ekosistemini, kültürel, toplumsal, kentsel ve ekonomik yapısını olumsuz etkilediğini belirten Çepni, İzmir’in ekolojik ve doğal yaşam alanlarının birkaç şirkete peşkeş çekildiğini vurguladı. Siyasi iktidarın 16 yılda sadece demokrasiyi ortadan kaldırmadığını aktaran Çepni, temiz bir çevreden, güvenilir gıdaya ve temiz suya erişim haklarının da ortadan kaldırıldığını kaydetti. 
 
‘DOĞA BİZİM SÖMÜRÜP YOK EDECEĞİMİZ KAYNAK DEĞİL’
 
HDP’nin Türkiye’nin olduğu gibi İzmir’in de ekolojik, çevresel, kentsel sorunlarının farkında oluğunu aktaran Çepni, çözüm önerileri de olduğunu ifade etti. Çepni, HDP olarak kentlerin doğasızlaştırılmasına, kenti yağmalayan kentsel dönüşüm projelerine, tarihi, kültürel ve kamusal alanların gasp edilmesine, sermayenin tüm yıkıcı kır ve kent politikaları ile çevresel hizmetlerin özelleştirilmesine ve piyasalaştırılmasına karşı mücadele ettiklerini kaydetti. HDP’nin ekolojik bakış açısının, siyasetten ekonomik kalkınma politikalarına kadar her alanda öncelikli kılınmasını ilke edindiğini söyleyen Çepni, “Biz anayasaların ilk maddesinin ‘doğa hakkı insan hakkından ve çıkarından üstündür’ şeklinde olmasını savunuyoruz. Çünkü biz insanlar bu doğanın efendisi değiliz, doğa bizim sömürüp yok edeceğimiz bir kaynak değildir. Çünkü her geçen gün milyonlarca insanı ve canlı türünü yok oluşla karşı karşıya bırakan küresel iklim krizine karşı başka türlü mücadele verilemez. HDP geçmiş dönemde olduğu gibi bu dönemde de ekoloji hareketlerinin hem Meclis çatısı altında hem de yerellerde en güçlü destekçisi ve ortağı olacaktır. Bunu tüm Türkiye’de, Ege Bölgesi’nde ve özellikle de İzmir’de gerçekleştirmek için halkımızın desteğini istemekte ‘Bir oy Demirtaş’a bir oy HDP’ye’ demekteyiz” dedi.