HDP ve CHP adayları çevreyi koruyacağını taahhüt etti

img

ADANA - Adana'da HDP ve CHP milletvekili adayları çevreyi koruyacaklarını taahhüt etti.

 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Ekoloji Komisyonu 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Abidin Dino Parkı'nda CHP ve HDP milletvekili adaylarıyla açıklama düzenledi. CHP'li aday ile bazı HDP'li  adaylar İHD Ekoloji Komisyonu’nun hazırladığı “Çevre ve Ekoloji Toplumsal Sözleşmesi”ni imzalayarak çevreyi ve doğayı koruyacaklarını taahhüt etti.
 
Doğa tahribatı konusunda sorumlulukları bulunan AKP ve MHP adayları dışında tüm parti adaylarına il merkezleri ziyaret edilerek çağrıda bulunuldu. Sözleşmeyi CHP Adana milletvekili Adayı Oya Tekin, HDP Adana milletvekili adayları Tülay Hatimoğulları, Kemal Peköz, Sever Uzun, Songül Aydın, Ahmet Kılıç, Rozerin Tosun ve Deniz Varol imzaladı. İHD Ekoloji Komisyonu’ndan Yaşar Gökoğlu, sözleşmeyi imzalayan adayların doğaya zarar verici çılgın projelere karşı çıkacağını, yasama faaliyetlerinde bulunurken dünyanın sınırları olduğunu ve dünyada yalnız insanlar olmadığı bilinciyle hareket edeceğini taahhüt etmiş olduğunu söyledi. 
 
‘TARIM ALANLARI İNŞAAT VE OTOBANLARA TESLİM’
 
Demokrasi ve çevre mücadelesi içinde yer aldığını ve bunun için aday olduğunu ifade eden CHP Adana milletvekili Oya Tekin, tarım alanlarında özellikle Karaisalı’da yaptığı çalışmalarda HES’lerin doğa tahribatını gördüğünü belirterek, “Doğanın rant alanlarına çevrilmesine karşı mücadele edeceğim ve sesinizi duyuracağım” dedi. HDP Adana milletvekili adayı Tülay Hatimoğulları, doğaya en büyük tahribatın sermayenin çıkarları, daha fazla kar için yapıldığını belirterek, “Doğaya ve yaşama ait ne varsa korumak zorundayız. Bu meseleyi asli meselemiz olarak görüyoruz. Adana’daki otoban projeleri ile, inşaat projeleri ile tarım alanları yok ediliyor. Bunun karşısında duracağız” dedi. 
 
HDP Adana milletvekili adayı Kemal Peköz de, kuşların göç yolarının değişmesine yol açacak müdahalelerin bile insanın kabul edemeyeceği bir şey olduğuna dikkat çekerek sermayenin doğa karşısında kurduğu egemenliğe karşı durmaya devam edeceklerini söyledi. HDP Adana milletvekili adayı Sever Uzun da doğa katliamlarına karşı mücadele yükseltme çağrısı yaptı. HDP’nin genç adaylarında Rozerin Tosun, bu sözleşmenin parçası olduğu için onur duyduğunu kaydetti.