Orman kıyımının durdurulması talebiyle 180 başvuru

img
ŞIRNAK - Şırnak Barosu’nun kentteki orman kıyımının durdurulması amacıyla yaptığı çağrı ardından 180 kişi hazırlanan taslak dilekçeleri doldurarak valilik ve kaymakamlara başvuru yaptı. 
 
Şırnak’ın Besta Bölgesi ile Cudi ve Gabar dağlarında iki yıla aşkın süredir asker gözetiminde, korucular tarafından orman kıyımı yapılıyor. İki yılda on binlerce ton ağaç kesilerek, Urfa, Antep ve Maraş gibi kentlere satılmak üzere götürüldü. Kesimin durdurulması için hem kentteki sivil toplum ve meslek örgütleriyle yurttaşlar birçok kez çağrı yaptı. 
 
Şırnak Barosu, son olarak “Vatandaşlarımıza çağrı” başlığıyla bir metin paylaşarak, yurttaşların kıyımın durdurulması talebiyle Şırnak Valiliği ve kaymakamlıklara başvurmasını talep etti.  Bu çağrıdan sonra Şırnak, Cizre ve Silopi’den 180’den fazla yurttaş Valilik ve kaymakamlıklara orman kıyımının durması için dilekçe verdi. 
 
Baro tarafından yapılan çağrının üzerinden iki gün geçmesine rağmen şuan Şırnak merkezde 150 yurttaş, Silopi 20’den fazla ve Cizre de ise 10’dan fazla kişi ilgili dilekçeyi kaymakamlık ve Valiliğe sundu. 
 
VALİLİĞE POSTA YOLUYLA BAŞVURU
 
Muhammed Darga isimli yurttaş, imzalayıp hazırladığı dilekçeyi Cizre Kaymakamlığına teslim etmek istedi. Ancak kaymakamlık yetkilileri başvuruyu almayacaklarını belirterek Darga’yı Şırnak Valiliği’ne yönlendirdi. Bunun üzerine Darga, hazırladığı dilekçeyi posta yoluyla Şırnak Valiliği’ne gönderdi. 
 
Öte yandan Şırnak Barosu, yurttaşlara taslak dilekçeyi imzalayıp, Valilik ve kaymakamlıklara göndermeleri yönündeki çağrısını yineledi.