Binlerce ağacın bulunduğu üniversite kampüsü TOKİ'ye devredildi

img

URFA - Harran Üniversitesi'nin Eyyübiye Kampüsü'nün imara açılmasıyla Harran Ovası'nın hızla betonlaşacağı uyarısında bulanan ŞPO Urfa Şube Başkanı Selim Açar, içinde binlerce ağaç bulunan kampüsün kentin ihtiyacı olan piknik alanı olarak düzenlenmesini önerdi.

Türkiye son yıllarda tarım ve yeşil alanlarının betonlaştırılması için yarışılan bir ülke haline geldi. Özellikle betonlaşma konusunda sıkıntıların doruğa çıktığı Urfa'da skandal bir karara imza atan Harran Üniversitesi Senatosu, ülkenin en bereketli topraklarının yer aldığı Harran Ovası'ndaki Eyyübiye Kampüsü'nü Osmanbey Kampüsü'ne fakülte binası ve lojman inşa etmesi karşılığında Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devretti. 
 
Şehir Plancıları Oda (ŞPO) Urfa Şube Başkanı Selim Açar, Harran Ovası'nın başlangıcında bulunan kampüsün TOKİ’ye devredilmesi durumunda ovada betonlaşmanın hızlanacağına dikkat çekerek, kampüsün piknik alanı olarak halkın hizmetine sunulmasını önerdi.
 
'RANTA KURBAN EDERSEK ŞEHRİMİZİN GELECEĞİ OLMAZ'
 
Rektör Ramazan Taşaltın’ın daha önce devredilen kampüs için “Biz yapmazsak başkaları yapacak” dediğini hatırlatan Açar, “O alanı rant için cahil birisi kullanmak isteseydi anlardım. Ancak bir rektörün rant mantıklı düşünmesini anlayamıyorum” diyerek tepki gösterdi. Rektörün "Kampüsü kentte nasıl kazandırabilirim" diye düşünmesi gerektiğini kaydeden Açar, kampüsü piknik alanı ihtiyacını karşılamak için kullanabileceğini vurguladı. 
 
Halkın piknik için çok uzak bölgelere gitmek zorunda kaldığını ifade eden Açar, “Orası hali hazırda yeşil alan. Ufak bir düzenlemeyle vatandaşlarımız için piknik alanı haline getirilebilir. Bu tarz alanlar yeşil alan olarak düşünülse olmaz mı? Sürekli rant odaklı mı düşünmeliyiz. Bu tür alanları rantlara kurban edersek şehrimizin geleceği olmaz" ifadelerini kullandı.
 
‘BETONLAŞMANIN ÖNCÜSÜ REKTÖR OLMAMALI’
 
“Harran Üniversitesi şuana kadar TOKİ’ye bina yaptırırken karşılığında bir şeyler mi verdi?” diye soran Açar, “Ovanın başlangıcındaki bir alana TOKİ’nin bina dikmesi demek ovanın betonlaşmasının önünün açılması demektir. Başlangıçtaki betonlaşma ovayı zamanla saracaktır. Biz buna kentte saçaklanma diyoruz. Bu saçaklanmaların önüne geçmeliyiz. Betonlaşmanın öncüsü bir üniversite rektörü olmamalıdır" diye konuştu. 
 
FARKLI TÜRDEN BİNLERCE AĞAÇ VAR 
 
Urfa-Akçakale Karayolu’nun 5. kilometresinde yer alan Eyyübiye Kampüsü, 140 dönümlük bir alana sahip. Eyyübiye Kampüsü'nde, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Veteriner Fakültesi, Hayvan Hastanesi, Açık ve kapalı spor tesislerinin yanı sıra Büyükşehir Belediyesine ait hayvan barınağı yer alıyor. İçinde farklı türden binlerce dikili ağaca sahip olan kampüsün toprağı ise 1’inci sınıf tarım arazisi olarak nitelendiriliyor.