BM Raportörü: 40 milyondan fazla insan köleleştirildi

  • dünya
  • 21:28 9 Eylül 2019
  • |
img

HABER MERKEZİ - Dünyada 40 milyondan fazla insanın köleleştirildiğini söyleyen BM Özel Raportörü Urmila Bhoola, mağdurların dörtte birinin çocuk olduğunu belirtti.

BM'nin, köleliğin çağdaş şekilleriyle ilgili özel raportörü olan Bhoola, BM Cenevre Ofisinde başlayan İnsan Hakları Konseyi'nin 42'nci oturumuna "modern köleliğe" ilişkin hazırladığı raporu sundu.

Bhoola, dünyada 40 milyondan fazla kişinin köleleştirildiğini ifade ederek, mağdurların dörtte birinin çocuk olduğuna dikkati çekti. Bhoola, milyonlarca kölenin yüzde 60'ının özel sektörde çalışmaya zorlandığını, kadınların yüzde 98'inin cinsel şiddete maruz kaldığını aktardı.

‘KÖLELEŞTİRME RİSKİ ARTABİLİR’

“Sömürülme veya köleleştirilme riski altındaki kişi sayısının birkaç faktöre bağlı olarak artması muhtemel" diyen Bhoola, iklim değişikliğinin ardından insanların işlerini kaybedebileceğini ve işlerinden memnun olmayan gençlerin güvensiz kanallardan göç edebileceğini, bunun da insanların köleliğe karşı savunmasızlığını artırabileceğini bildirdi.

‘KÖLELİĞİ SONA ERDİRMELİYİZ’

Bhoola, her geçen gün daha çok insanın cebri çalıştırılmaya, zorla evliliğe ve çocuk işçiliğe sürüklendiğine vurgu yaparak, "Devletlerin ve şirketlerin artık köleliği sona erdirmek için harekete geçmeleri gerekiyor. Bu aynı zamanda ekonomik olarak da karlı değil. Kölelik, halk sağlığı maliyetlerinde artış, verimlilik kayıpları, olumsuz çevresel dışsallıklar ve gelir kaybına yol açıyor" dedi.