HDP: Sudan’da yönetim sivil inisiyatife devredilmeli

  • dünya
  • 16:08 12 Nisan 2019
  • |
img
ANKARA – Sudan’da gerçekleşen darbeye ilişkin açıklama yapan HDP Dış İlişkiler Komisyonu, Sudan halkının yanında olduklarını vurgulayarak, yönetimin sivil inisiyatife devredilmesi çağrısında bulundu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dış ilişkiler Komisyonu Eşsözcüleri Feleknaz Uca ve Hişyar Özsoy Sudan’da gerçekleşen darbeye ilişkin açıklama yaptı. Sudan halkının yanında olduklarını belirten eşsözcüler, “Sudan halkının bu kez de askeri darbe ile karşı karşıya kalmasını kınıyoruz. Sudan’da istikrarsızlığın artacağı işaretlerini verilmiştir. Darbeyi devlet televizyonunda ilan eden Askeri Konsey Başkanı ve Beşir diktatörlüğünün iki numaralı ismi olarak bilinen ve Cumhurbaşkanı 1'inci Yardımcılığı ve Savunma Bakanlığı görevlerini yapmış olan Avad Bin Avf’ın Darfur’da yapılan katliamlarda Sudan hükümeti ile ona bağlı hareket eden suç örgütü Cancavit milisleri arasında irtibatı sağladığı bilinmektedir. Bu sebeple Ömer El-Beşir ile birlikte Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılanmış ve suçlu bulunmuştur. Dolayısıyla, böylesi kirli bir geçmişe sahip bir şahıstan demokrasi namına bir adım beklenmeyeceği açıktır” dedi.  
 
'ULUSLARARASI GÜÇLER DARBEYE İZİN VERMEMELİ'
 
Bin Avf başkanlığındaki askeri konseyin halk hareketine katılan sivil kesimlerle yapacağı görüşmelerin göz boyamadan başka bir anlam ifade etmediğinin belirtildiği açıklamada, “Diğer yandan aynı gün içinde Askeri Konsey temsilcilerinin Sudan’da bulunan elçiliklerle gerçekleştirilecek görüşmelerde kendilerini meşru kılmak adına ne tür pazarlıklar yapacaklarını kestirmek zor değildir. Bu nedenle uluslararası topluma ve siyasi sorumluluğu olan güçlere, Sudan’daki bu darbe sürecine onay vermemesi ve yönetimin sivil inisiyatife devredilmesi konusunda ısrarcı olmaları çağrısında bulunuyoruz” ifadelerine yer verildi.
 
ÇAĞRIDA BULUNULDU
 
Sudan halkının eşit ve özgür bir yaşam için sivil meşru bir yönetime kavuşmasını savunduklarının belirtildiği açıklamanın devamı şöyle:“Ayrıca çevre ülkelerin ve bölgesel güçlerin Libya’da, Suriye’de ve Mısır’da olduğu gibi emperyalist bir yaklaşım ile Sudan’daki gelişmelere şimdiden müdahil olmaya çalıştıklarını görmekteyiz. Bu temelde Sudan’a yönelik dış müdahaleler ile bölgenin daha da istikrarsızlaştırılması riskine karşı uluslararası kamuoyunu duyarlı bir tavır sergilemeye davet ediyoruz. Sudan’daki darbeyi gerçekleştiren Askeri Konsey’in yerini derhal halk hareketine katılan çoğulcu, sivil ve meşru bir geçici sivil yönetime devretmesi çağrısında bulunuyoruz.”